Rusia tha të mërkurën se gati 1,000 ushtarë ukrainas janë dorëzuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol që nga e hëna. Ajo vjen një ditë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se evakuimet në uzinë — një simbol i fuqishëm i rezistencës ukrainase në qytetin ndryshe të pushtuar nga Rusia — ishin ende në vazhdim.

Marketing

Ndërkohë, Finlanda dhe Suedia kanë dorëzuar zyrtarisht aplikimet e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg, në kundërshtim me paralajmërimet ruse.

Këtu janë zhvillimet më të fundit për luftën në Ukrainë:

  • Evakuimet e Mariupolit:  Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov tha të mërkurën se gjithsej 959 ushtarë ukrainas, duke përfshirë 80 të plagosur, kishin dorëzuar armët dhe ishin dorëzuar që nga 16 maji. Ai ripohoi se 51 të plagosur u dërguan në spitalin në Novoazovsk , e cila është në rajonin e vetëshpallur të Republikës Popullore të Donetsk (DPR). CNN nuk është në gjendje të konfirmojë të dhënat ruse. Presidenti ukrainas tha të martën se procesi i negociatave për evakuimin e ushtarëve të fundit nga uzina e çelikut Azovstal vazhdon me Rusinë.
  • Ofertat nordike të NATO-s: Sekretari i Përgjithshëm i  NATO -s Jens Stoltenberg tha të mërkurën se Finlanda dhe Suedia kanë dorëzuar zyrtarisht aplikimet e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake. Stoltenberg i quajti aplikimet një “hap historik” dhe tha se NATO është “e vendosur” për të “arritur në përfundime të shpejta”.
  • Gjyqi i parë për krimet e luftës: Një ushtar 21-vjeçar është deklaruar fajtor për krime lufte në një gjyq në Kiev. Vadim Shishimarin doli përpara gjyqit të parë për krimet e luftës që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Ai akuzohet për vrasjen e një 62-vjeçari në rajonin Sumy të Ukrainës, sipas zyrës së prokurorit të përgjithshëm të vendit.
  • Ish-koloneli rus kritikon pushtimin:  Në një kritikë të rrallë  publike  për kryerjen e operacioneve ushtarake të Rusisë në Ukrainë, një ish-oficer i lartë rus ka paralajmëruar në televizionin shtetëror se situata do të përkeqësohet. Pavarësisht kundërshtimeve nga prezantuesi i emisionit, koloneli në pension Mikhail Khodarenok tha se Ukraina mund të armatoste 1 milion njerëz. 
  • Gara për drithë:  Administrata Biden po punon ngushtë me aleatët evropianë në përpjekje për të zhvilluar rrugë për të  nxjerrë grurin dhe misrin ukrainas  jashtë vendit pasi Rusia bllokoi anijet ukrainase të niseshin me drithë që është jetike për furnizimet ushqimore në mbarë botën, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.
  • Mjetet ruse të mbeturinave në fshat:  Një ekip i CNN udhëtoi në qytetin lindor të  Ukrainës, Bilohorivka , ku Rusia besohet se ka pësuar një nga disfatat e saj më të mëdha të luftës. Atje, mbetjet e djegura të automjeteve të blinduara ruse mbushën një fushë vetëm disa qindra metra larg vijës së frontit. Ata gjetën tanke ruse të shkatërruara të ndara nga frëngjitë e tyre, transportues të blinduar të personelit, mitralozë të rëndë me tyta të përdredhura në spirale ⁠– dhe pjesë të trupit të djegur të ushtarëve rusë.
Marketing