Xherdan Shaqiri ka folur të dielën para mediave, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Xherdan Shaqiri, si e keni parë ndeshjen Brazil-Serbi?

Ne ndjekim të gjithë kundërshtarët tanë të grupit dhe gjithashtu shikojmë ndeshjet. Por ne po e marrim lojë pas ndeshje dhe nuk po mendojmë ende për ndeshjen e Serbisë. Pas kësaj do të shohim. Por një rezultat pozitiv nesër do të ishte një hap i mirë.

Xherdan Shaqiri, cilat janë pasojat e mungesës së Neymar?

Ky është avantazhi për ne kombeve të vogla. Nuk ka të bëjë vetëm me një lojtar. Edhe nesër do të jetë rasti që do të tërhiqemi të gjithë bashkë. Vetëm kështu mund të kemi sukses.

Xherdan Shaqiri, si ndryshon loja nga ndeshja e vitit 2018 kundër Brazilit?

Ishte gjithashtu një lojë e vështirë atëherë, por ne morëm një rezultat të mirë. Ne e dimë se çfarë mund të bëjmë. Kemi bërë edhe më shumë progres dhe jemi edhe më me përvojë. Kjo na jep shumë vetëbesim. Ne kemi treguar në të kaluarën se mund të fitojmë kundër ekipeve të mëdha.

Xherdan Shaqiri, si e vlerësoni mbrojtjen e Brazilit?

Ata janë shumë me përvojë me Marquinhos dhe Silva, por kanë edhe dobësitë e tyre. Ne duhet t’i përdorim mirë shanset tona të pakta. Nëse marrim kryesimin do të jetë një lojë krejtësisht tjetër.

Xherdan Shaqiri, si e vlerësoni prejardhjen e ndryshme kulturore në ekipin zviceran?

Kemi shumë lojtarë me prejardhje të ndryshme. Në fund të gjithë ne luajmë për vendin tonë dhe duam ta përfaqësojmë atë në mënyrën më të mirë të mundshme. Më pëlqen çdo lojë që luaj për kombëtaren. Është shumë bukur dhe e veçantë që ne, si një vend i vogël me kaq shumë kultura, mund të ndërtojmë një ekip kaq të fortë.

Marketing