Ai ka thënë se është i detyruar vetëm të veprojë në përputhje me interesat e Serbisë

Marketing

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq , ka deklaruar në Bruksel se është nën presion për shkak të agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, por se nuk ka ardhur të arsyetojë qëndrimin e Serbisë, transmeton N1 .

Vuçiq deklaroi se që nga fillimi i sulmit rus ndaj Ukrainës, në mediat evropiane janë publikuar 2629 artikuj ku thuhet se Serbia kërcënon të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor, se kërcënon sovranitetin e Bosnjës dhe Hercegovinës dhe të ashtuquajturës Kosovë. “.

Ai ka pyetur nëse ka ndonjë falje për ato “fabrikime” që mediat i kanë transmetuar qytetarëve të vendeve evropiane dhe ka thënë se është i detyruar vetëm të veprojë në përputhje me interesat e Serbisë.

“Unë nuk jam këtu për të justifikuar qëndrimin tonë”, tha Vuçiq.

Liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, Aleksandar Vuçiq, Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski morën pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel.

Duke folur për samitin, Vuçiq tha se Serbia mbështet idenë e një komuniteti politik evropian të propozuar nga presidenti francez Emmanuel Macron .

“Kjo është e vetmja mënyrë që zëri ynë të dëgjohet”, tha Vuçiq në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski dhe Shqipërisë, Edi Rama.

Ai tha se u kishte premtuar homologëve të tij evropianë se Serbia do të bënte gjithçka që mundej deri në dhjetor dhe samitin e ardhshëm.

Nuk do të them se do të festojmë, por mendoj se në dhjetor do të jemi më humor se sot”, ka thënë Vuçiq.

Marketing