Të shtëna fatale u dëgjuan në qendër të Krefeldit të hënën në mbrëmje rreth orës 19:50. Dy persona mësohet se kanë qëlluar katër herë një shqiptar (42), duke e plagosur për vdekje me dy plumba në pjesën e pasme të kokës, shkruajnë mediat gjermane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Viktima ishte i njohur për policinë, pasi disa herë ishte vënë re për vepra të ndryshme (narkotikë, vjedhje).

Viktima e varur nga droga jetonte në Gjermani që nga viti 2018 dhe ishte e pastrehë, por qëndronte kryesisht në Krefeld.

Kryeprokurori publik Axel Stahl: “Sipas gjendjes aktuale të hetimit, mund të përjashtohet se njeriu ka qenë një viktimë e rastësishme.” Megjithatë, motivi i veprës së përgjakshme është ende i paqartë. Stahl: “Ne po hetojmë në të gjitha drejtimet.”

Siç mësohet, dy autorët me sa duket kanë ardhur në Garnstrabe në Krefeld me një Peugeot ngjyrë të kaltër të vjedhur (targa WES). Aty mesa duket kanë parkuar makinën me qark të shkurtër dhe kanë pritur shqiptarin.

Kur burri erdhi me biçikletë, autorët e dyshuar dolën jashtë. Njëri ishte me trup mesatar, kishte veshur një xhaketë të errët, pantallona ngjyrë të çelur dhe kapelë ngjyrë të çelur. I dyti ishte gjithashtu me gjatësi normale, kishte veshur një xhaketë të errët me logo në shpinë, pantallona të errëta dhe një kapele të errët.

Të dy shkuan rreth 30 metra drejt shqiptarit, më pas e qëlluan me katër të shtëna, dy prej tyre mësohet se kanë qenë fatale. Sipas policisë, të nesërmen e krimit u gjetën vrima plumbash në një fasadë shtëpie në kutinë postare dhe aty në një sistem telefoni celular.

Autorët janë larguar në këmbë në drejtim të Unazës Alter Deutscher. Nuk dihet nëse ata hipën në një automjet tjetër. Është e qartë se një kërkim i nisur menjëherë ishte i pasuksesshëm.

Albora.ch

Marketing