Ish-ylli i Natit, Valon Behrami ishte në fushë në dy raundet e fundit të 16-tës së Kupës së Botës zvicerane, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch. Me të si spektator, ish-shokët e tij të skuadrës duhet të kalojnë përfundimisht në raundin tjetër.

Marketing

Të martën në mbrëmje, Nati janë në një fazë të 16-të të Kupës së Botës kundër Portugalisë për të tretën herë radhazi. Në vitin 2014, Zvicra humbi nga Argjentina vetëm në kohën shtesë (0:1), katër vjet më parë ishte një humbje e hidhur kundër Suedisë (0:1) në Rusi. Ajo ndeshje në Shën Petersburg ishte edhe ndeshja e 83-të dhe e fundit ndërkombëtare e Valon Behramit.

Lojtari i Ticinos luajti katër Kupa Botërore dhe tani është në Katar për herë të parë si spektator. Të mos jesh më në fushë me kombëtaren nuk është problem për Behramin: “Jam shumë i lumtur me katër Botërorët që kam mundur të përjetoj si lojtar”.

Megjithatë, ai nuk mundi t’i ndiqte plotësisht i relaksuar ndeshjet e kombëtares. “Si spektator, ndonjëherë është pak e vështirë kur i sheh gjërat nga jashtë, por nuk mund të ndërhysh vetë”.

Shanset janë më të mira”              

Behrami beson se Nati mund të bëjë një “grusht shteti” vërtet të madh kundër Portugalisë. “Gjëja më e rëndësishme është që ne të luajmë me guxim. Shanset janë më të mëdha këtë herë”, tha 37-vjeçari. “Portugalia është një ekip i fortë, por nuk është një nga më të mirët në mbrojtje. Ata janë të pambrojtur nga pas”. Skuadra aktuale e Zvicrës është pak më e mirë se katër vjet më parë. “Shaqiri, Xhaka apo Akanji janë bërë edhe më me përvojë. Përveç kësaj kanë ardhur edhe lojtarë të rinj”, tha Behrami.

Edhe Alain Sutter, i cili ka luajtur 62 ndeshje ndërkombëtare për kombëtaren, e sheh skuadrën zvicerane pak më të fortë se në vitin 2018. Në të njëjtën kohë, drejtori aktual sportiv i St. Gallen paralajmëron kundër kundërshtarëve Portugalinë. “Për mua, thjesht për sa i përket talentit dhe klasit individual, është një nga ekipet më të mira në botë”, tha 54-vjeçari.

Behrami dhe Sutter janë fansa të Ronaldos

Nuk ka nevojë që Sutter të diskutojë nëse Portugalia do të ishte më e mirë me apo pa superyllin e saj jo më të padiskutueshëm Cristiano Ronaldo . “Kjo nuk është një pyetje. Çdo ekip është automatikisht më i mirë me Ronaldon”. Dhe Behrami gjithashtu mendon: “Nuk e sheh fare 25 minuta në një lojë dhe pastaj godet befas. Ronaldo dhe Messi nuk mund të krahasohen me lojtarët e tjerë të kësaj gjenerate”.

Marketing