Cristiano Ronaldo dhe familja e tij aktualisht po mbrohen nga binjakët që shërbyen si ushtarë në një njësi elitare të forcave speciale në Afganistan.

Marketing

Të hënën në mëngjes (20 qershor), një nga truprojat e Ronaldos përplasi Bugattin e tij prej 2.5 milionë eurosh në anën e shtëpisë së pushimit të yllit të Manchester United në Palma de Mallorca, pasi 37-vjeçari e dërgoi atë për pushimet e tij familjare në ishullin spanjoll.

Megjithatë, Ronaldo shoqërohet në çdo kohë nga vëllezërit Sergio dhe Jorge Ramalheiro – të cilët janë dy nga një grup trenjakësh.

Foto: Zenpics

Pasi u larguan nga forcat speciale portugeze, ata u bashkuan me një njësi të policisë kombëtare që ruante politikanët dhe gjyqtarët vendas, përpara se të punësoheshin si truproja personale të Ronaldos vitin e kaluar.

“Sergio dhe Jorge vishen elegante dhe duken shumë normale. Ata janë të aftë të përzihen me turmën, por ata janë të shpejtë për të menduar, parë dhe vepruar në momentin e duhur”, tha një burim i mediave portugeze.

Ata u bashkuan me ushtrinë menjëherë nga shkolla dhe përfunduan në një njësi të forcave speciale të quajtur Komandos, të cilët u krijuan në Angola, një ish-koloni portugeze, në vitin 1962. Thirrja e tyre luftarake ‘Mama Sumae’, është marrë nga një fis i Angolës jugore dhe përkthehet si ‘ja ku jemi, gati për sakrificën’.

Nëna e tyre Leonilde bëri shaka në një raport të qershorit 2004 në gazetën kombëtare Correio da Manha: “Ata vijnë në shtëpi vetëm çdo dy javë për të larë rrobat e tyre”.

Foto: Eamonn/James Clarke

Ekipi i ri i sigurisë së Ronaldos së pari ra në sy kur e shoqëroi atë në Aeroportin e Manchesterit përpara udhëtimit të United në Zvicër për ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve të sezonit në shtator, pasi u panë duke ndihmuar sulmuesin me bagazhet e tij përmes terminalit.

Nuk dihet nëse ishte njëri prej binjakëve që përplasi makinën e Ronaldos, apo një tjetër pjesëtar i sigurisë së tij, por mësohet se ish-sulmuesi i Real Madrid nuk ishte në automjet në atë moment dhe as nuk kishte ndonjë tjetër të lënduar.

Ronaldo kishte udhëtuar me pesë fëmijët e tij dhe partneren e tij Georgina Rodriguez në një avion privat 20 milionë funte (23 milionë euro) pas detyrës së tij ndërkombëtare me Portugalinë për të qëndruar në një rezidencë luksoze prej 10,000 funte (11 mijë euro) për natë, e cila me sa duket iu rekomandua nga ish-Real Madridi dhe mik i ngushtë Sergio Ramos.

Marketing