Një snowboarder kanadez fitoi një medalje të artë në Lojërat Olimpike Dimërore, tri vite pasi u diagnostikua me kancer.

Marketing

Max Parrot u diagnostikua me limfomën Hodgkin në dhjetor 2018, vetëm 24 vjeç. Ndërsa, në korrik të vitit 2019, ylli i Quebec njoftoi se e kaloi kancerin pas 12 raundeve të kimioterapisë për gjashtë muaj.

Pasi fitoi medaljen e artë, Parrot tha për ‘BBC Sport’:
“Ju nuk keni kardio, nuk keni energji, nuk keni muskuj. Të rikthehesh këtu, në Lojërat Olimpike, përsëri në një podium, por me një medalje të artë, është e mahnitshme”.

Tutje ai u shpreh se herën e fundit që ishte në Lojërat Olimpike, në Pyeongchang, mori një medalje argjendi dhe më pas iu desh të kalonte kancerin.

“Ishte një makth, është kaq e vështirë të përshkruash atë që kam kaluar. Nuk keni kardio, nuk keni energji, nuk keni muskuj. Jam shumë krenar për çdo veçori, se si kam mundur t’i pastroj ato dhe jam shumë i kënaqur me rezultatin tim, shtoi Parrot.

Kapelet e arta shënojnë një fillim të jashtëzakonshëm të vitit për Parrot, i cili gjithashtu i propozoi të dashurës së tij Kay në janar./albora.ch/

Marketing