Marketing

Thuajse tri javë pas anulimit afatshkurtër të serisë së saj të koncerteve në Las Vegas, superylli Adele përjetoi një mbrëmje të suksesshme në Brit Awards.

Këngëtarja 33 vjeçare, e cila shkaktoi spekulime me një unazë të dukshme në gisht, mori tri çmime në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të martën në Londër.

Nuk munguan duartrokitjet të shumta për performancën e saj “Unë pi verë”.  

Nga ana tjetër, këngëtari Ed Sheeran, u largua duarbosh, përveç çmimit të kantautorit, që ishte edhe për shkak të formatit të ri të Brit Awards.

Për herë të parë nuk kishte kategori të veçanta britanike për artistët meshkuj dhe femra, vetëm seksioni “Artist i Vitit” neutral ndaj gjinisë.

“Të gjithë menduan se ishte mirë që kishte vetëm një kategori, derisa burrat e kuptuan se duhej të konkurronin kundër Adelës”, komentoi moderatorja Mo Gilligan.

Siç pritej, Adele performoi me sukses dhe gjithashtu mori çmimin e lakmuar për albumin e vitit (“30”). Në “30” ajo përpunon ndarjen nga ish-bashkëshorti Simon Konecki. Me lot, në sy Adele ka falënderuar fëmijët Angelo dhe Konecki. “Ishte udhëtimi ynë së bashku, jo vetëm i imi”.

Ajo gjithashtu triumfoi si “Artiste e Vitit”. Mesa duket nuk i ka pëlqyer rubrika e uniformës. “E di pse ndryshoi, por më pëlqen të jem grua”, tha Adele.

“Më pëlqen shumë të jem një artiste femër”.

Në çmimin për këngën e vitit (“Easy On Me”), ajo ia kaloi 14 konkurrentëve.

“Nuk mund ta besoj që një baladë për piano ka fituar ndaj kaq shumë hiteve”, është çuditur këngëtarja.

Ed Sheeran ishte gjithashtu i nominuar për të tre çmimet që i mori Adele.

Në kategorinë “Best Pop/R&B” – një nga katër kategoritë e krijuara rishtazi për të cilat vendos publiku – Adele përsëri duhej të pranonte humbjen ndaj Dua Lipës, e cila aktualisht është në turne dhe dërgoi një video mesazh në Londër nga SHBA.

Ndërkohë, gjatë spektaklit një ndodhi jo e mirë e përcjelli Anne Marie (“Kiss My (Uh-Oh)”). Këngëtarja u rrëzua nga një shkallë, por vazhdoi të këndonte shkëlqyeshëm./albora.ch/

Marketing