Siç raportojnë media të ndryshme ndërkombëtare, një avion A380 i Emirates Airlines ka udhëtuar dhjetëra mijëra kilometra me një vrimë në trupin e tij, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Kjo u zbulua vetëm pas uljes në Brisbane të Australisë.

Linja ajrore jep detajet e plota

Aeroplani fluturoi nga Dubai të premten. Vrima dukej se ishte formuar menjëherë pas ngritjes kur një rrufe goditi avionin. Pamjet në video tregojnë një çarje rreth një metër të gjerë dhe të lartë menjëherë pas krahut të majtë.

Avioni ishte në rrugë për 13.5 orë. Pasagjerët thanë se dëgjuan një zhurmë të fortë rreth 30 minuta pas ngritjes. Megjithatë, ekuipazhi me sa duket nuk e dinte se çfarë kishte ndodhur. Vetëm gjatë afrimit të uljes, pilotët raportuan se njëra prej gomave ishte pak e fryrë.

Sipas linjës ajrore, ekuipazhi dhe pasagjerët nuk ishin në rrezik serioz. Avioni tani është duke u riparuar.

Albora.ch       

Marketing