EMSC tha se tërmeti është regjistruar në zonën e Zagrebit, me epiqendër 10 kilometra larg qytetit, ndërsa magnituda ishte 2.7 ballë.

Marketing

#potres (#earthquake) 14.01. u 10:04 kod Zagreba, M2.9. Opširnije na https://t.co/J9zffPSTLM Ako ste osjetili potres molimo javite na https://t.co/RJDaIJlwpM

— Seizmološka služba HR (@seizmo_hr) January 14, 2023

Shërbimi Sizmologjik i Burimeve Njerëzore njoftoi në Twitter se një tërmet me magnitudë 2.9 i shkallës Rihter tronditi zonën e Zagrebit në orën 10:04 të mëngjesit.

Epiqendra është Markova Polje. Është një zonë ku ndodhin rreth 80 për qind e tërmeteve të Zagrebit, dhe është zona ku ka ndodhur edhe tërmeti ‘kryesor’”, tha Ines Ivançiq, shefja e shërbimit sizmologjik.

Albora.ch

Marketing