Dua Lipa është një nga yjet më të mëdha të estradës në botë. Ajo që e kishte parashikuar tashmë karrierën e saj të madhe në vitin 2015 ishte këngëtarja berneze Ilira, shkruan gazeta zvicerane Blick.

Marketing

Një nga yjet më të mëdhenj të estradës së momentit po viziton Zvicrën të premten: Dua Lipa (26) do të ndalet në Hallenstadion të Cyrihut të shitur me “Turin e saj të Nostalgjisë së Ardhshme”. Këngëtarja berneze, Ilira (27), e cila ashtu si anglezja i ka rrënjët në Kosovë, nuk është befasuar me suksesin e saj të madh.

“Dua Lipën e kam takuar dy herë personalisht. Një herë motra ime i shkroi duke e pyetur nëse mund të vinim në koncertin e saj në Berlin, në vitin 2015”, thotë Ilira. “Ajo na bëri të mundur vizitën. Po, edhe ne duhet t’i takojmë në prapaskenë!»

Këngë me Calvin Harris, Miley Cyrus dhe Elton John

Në atë kohë, Dua Lipa kishte publikuar vetëm këngën e saj debutuese “Be the One”, por ajo ende nuk ishte e përfaqësuar në top listat zvicerane. Megjithatë, Ilira – para karrierës së saj muzikore – ka vendosur në internet një foto nga takimi me Dua Lipën dhe ka shkruar: “Kjo është artistja më e mirë shqiptare, Dua Lipa. Ajo do të shkojë larg!”

Sot Dua Lipa mbush sallat anembanë botës, është mysafire e përhershme në paradën e hiteve dhe publikon këngë me të mëdhenjtë e muzikës si Calvin Harris (38, “One Kiss”), Miley Cyrus (29, “Prisoner”) madje edhe Elton John ( 75, “Zemër e Ftohtë”).

Performanca në Festivalin Sunny Hill

Në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, Dua Lipa ka drejtuar Festivalin Sunny Hill së bashku me babain e saj Dukagjin Lipa (53) që nga viti 2018, ku edhe Ilira u lejua të performojë në vitin 2019 dhe u takua sërish me megayllin. “Ajo është një nga artistet më me këmbë në tokë. Ajo ka një karizmë pozitive dhe të qetë dhe ka një Gschpüri për atë që është pritur mirë.»

Ilira, e cila gjatë verës do të këndojë në Festivalin e Gurtenit, ka lënë përshtypje të veçantë karriera e Dua Lipës. “Në fakt, ajo ishte në rrugë vetëm si modele dhe erdhi në muzikë vetëm më vonë”, thotë një banore nga Berna. “Ajo gjithmonë bënte atë që i pëlqente. Dhe ajo kurrë nuk ishte vetëm për famën, ajo gjithashtu donte të shprehej artistikisht.»

Shumë këngëtarë me rrënjë shqiptare kosovare

Dua Lipa është vetëm njëra prej shumë artisteve me rrënjë kosovaro-shqiptare që aktualisht po gëzon famë botërore. Një prej tyre është edhe Rita Ora (31). “Ka një arsye më të thellë për mua që ka shumë këngëtarë të njohur nga ky cep i botës. Kombit tonë i është dashur gjithmonë të dëgjohet zëri dhe të luftojë për pavarësi. Pra, ne jemi të dhënë që në moshë të vogël për të luftuar për ëndrrat tona”, thotë Ilira.

Kur Dua Lipa të performojë hite si “New Rules”, “Physical” dhe “Levitating” në Cyrih të premten, Ilira, e cila tani jeton në Londër, nuk do të jetë aty. “Por unë kam parë shumë turne në mediat sociale. Do të jetë një spektakël”.

Foto: Wikipedia

Marketing