Stuhi të forta do të lëvizin të hënën në të gjithë Zvicrën. Retë e errëta sjellin me vete breshër dhe stuhi. Të gjitha informacionet rreth stuhisë mund të gjenden në treguesin e motit.

Marketing

Një stuhi mega bubullima shpërtheu mbi Zvicër të hënën. Pas ditëve të nxehta, tashmë ka një ftohje të fortë. Dhe i ka të gjitha: Ultësira që tani mbizotëron mbi Zvicrën e quajtur Finja sjell jo vetëm mot më të freskët, por edhe stuhi të forta.

Siç shkruan  Meteonews, “mbi 4500 rrufe janë regjistruar” deri në orën 15 të së hënës. Stuhi të forta do të vazhdojnë edhe në orët në vijim. Sipas Meteoneës priten reshje të dendura shiu, breshër dhe stuhi.

Breshër i madh

Retë e zeza tashmë po mblidheshin mbi Zvicrën veriperëndimore në mesditë. Këto do të lëvizin nga zona e Bernës dhe Solothurnit nga jugperëndimi në verilindje gjatë pasdites. Në orët e hershme të mbrëmjes stuhitë e para u shfaqën edhe në rajonin e Cyrihut dhe në Zvicrën lindore.

(Screenshot Meteo News)

Fotot nga lexuesit gazetarë tregojnë stuhi të forta breshëri, për shembull në luginën e Rhine St. Gallen ose në Mittelland. Disa nga kokrrat arrijnë madhësinë e një monedhe të euros, transmeton Blick-u.

Për shkak të nivelit të ulët të Finjes, të martën do të jetë dukshëm më ftohtë se në javën e kaluar. Rrufetë dhe reshjet do të vazhdojnë deri të enjten, veçanërisht në jug të Zvicrës.

Foto: Pixabay / Ilustrim

Marketing