Forcat Ajrore të SHBA-së njoftuan të hënën se kanë kryer një test të suksesshëm të armëve hipersonike.

Marketing

Arma e Reagimit të Shpejtë (ARRV) u lëshua të shtunën nga një bombardues B-52 në brigjet e Kalifornisë Jugore, thuhet në deklaratë.

“Ajo arriti një shpejtësi pesë herë më të shpejtë se shpejtësia e zërit”, shtoi ai.

Shtetet e Bashkuara nuk janë i vetmi vend që zhvillon armë hipersonike, shpejtësia dhe manovra e të cilave e bëjnë të vështirë gjurmimin dhe kapjen.

Rusia gjuajti raketa hipersonike në objektiva në Ukrainë dhe Kina testoi armë hipersonike, thanë zyrtarët ushtarakë amerikanë, transmeton hina.hr.

Ministria e Punëve të Jashtme kineze mohoi në tetor se kishte testuar armë.

Foto: Pixabay

Marketing