Kombëtarja e Zvicrës tashmë është në dispozicion edhe për fëmijët. Para ndeshjes ndërkombëtare kundër Spanjës, Kombëtarja prezantoi “ofensivën” e saj për të vegjlit, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

“Si fëmijë nuk kam lexuar shumë, kam qenë më shumë në fushën e futbollit”, thotë Xherdan Shaqiri. Megjithatë, ylli Nati, heroi i fëmijërisë së të cilit ishte më shumë Roger Federer dhe më pak Globi, e gjen veten në Bad Ragaz duke prezantuar një libër para mediave.

Një libër që ai ndihmoi vetë në krijimin e tij.

Si ka ardhur? Shoqata Zvicerane e Futbollit (SFV) po prezanton të mërkurën librin e saj të ri kombëtar për fëmijë. Vepra e titulluar “Hopp Schwiiz” është prodhuar në bashkëpunim me shtëpinë botuese Kampa dhe synon “të pushtojë çerdhet e Zvicrës”, shpjegon menaxheri i medias SFV, Adrian Arnold.

Shpjegoni dhe përjetoni Natin                             

Me protagonistë të pikturuar si Xherdan Shaqiri, Ruben Vargas apo trajneri Murat Yakin, fëmijët nga mosha pesë vjeçare njihen me sportin e futbollit dhe jetën e përditshme në kombëtare. Si të bëhesh lojtar i kombëtarës? Çfarë veshin në fushë? Dhe çfarë po punon “Muri” në avion? Të gjitha pyetjet që marrin përgjigje me shpjegime të thjeshta dhe ilustrime të thjeshta, duke bërë të mundur që fëmijët të përjetojnë ekipin kombëtar.

Sigurisht që nuk duhet të mungojë edhe kombëtarja e femrave. “Kur isha fëmijë, nuk kishte asnjë libër ku të shfaqej një futbolliste”, komenton kapitenja Lia Wälti, nga e cila foli përmes një video gjatë konferencës për shtyp.

Ajo tani është krenare që është pjesë e këtij libri. “Mendoj se një nga gjërat më të mira të punës është të frymëzosh brezin e ardhshëm”, vijon 29-vjeçarja.

Marketing