Është relativisht e lehtë të miratosh një dietë të ulët në produkte shtazore në Zvicër. Vendi krenohet me një gamë të gjerë restorantesh dhe dyqanesh ushqimore vegjetariane dhe vegane, dhe tregu për alternativat me bazë bimore ndaj mishit, djathit dhe peshkut po lulëzon. Megjithatë, kalimi i gazetarit tonë drejt një diete më të qëndrueshme shkoi më pak mirë sesa pritej.

Marketing

Vendimi për të eliminuar pothuajse tërësisht proteinat shtazore nga jeta ime doli i paqartë në janar 2021. Sapo i kisha mbijetuar një Krishtlindjeje plot me fondue kineze, salcice dhe krem ​​mascarpone dhe doja të shlyeja grykësinë time.

Leximi i librave mbi industrinë ushqimore, praktikimi i jogës dhe përjetimi i një pandemie më kishin hapur sytë ndaj ndikimit që ka ushqimi në mjedis, shëndetin tonë dhe mirëqenien e kafshëve. Me fillimin e Veganuary-it, sfidës vegane njëmujore në të cilën kanë marrë pjesë më shumë se dy milionë njerëz që nga viti 2014, pata një arsye tjetër të mirë për t’iu përmbajtur vendimit tim të Vitit të Ri.

Si një italian i vërtetë, unë kam ngrënë gjithmonë për kënaqësi aq sa për ushqim. Ushqimi luan një rol qendror në jetën time të përditshme dhe shoqërore. Të ushqehesh mirë është të paktën po aq e rëndësishme sa të lexosh një libër të mirë, të kesh miq të ngushtë dhe të vishesh me shije. Me pak fjalë, të hash mirë do të thotë të jetosh mirë.

Megjithatë, që në moshë të re e kam ditur gjithmonë se ushqimi është një thikë me dy tehe: mund të na bëjë të ndihemi shumë mirë, por edhe shumë, shumë keq. Një histori shëndetësore familjare mjaft katastrofike e pasur me raste diabeti, obeziteti, hipertensioni dhe problemet kardiovaskulare më bëri të kuptoj që herët se ushqimi është edhe bekim edhe mallkim.

Kjo është arsyeja pse nëna ime ishte gjithmonë e fiksuar pas gatimit të shëndetshëm. Ajo fliste për vetitë e dobishme të asaj që po hanim ndërsa ishim ulur për darkë: polifenolet në kanellë për të ulur sheqerin në gjak, kurkumin në shafran të Indisë për të mbajtur peshën nën kontroll ose sulforafani në perimet krucifere si një kurë për çdo sëmundje.

Teksa ajo mbante leksionin e saj, unë dhe vëllezërit e mi shikonim njëri-tjetrin dhe buzëqeshnim, duke u përpjekur të mos na binin në sy ndërsa hidhnim ato lakra të hidhura të Brukselit ose sallatën pikante me raketë nga pjatat tona.

Përkundër kësaj, proteinat shtazore shfaqen çdo ditë në menunë tonë. Gjatë gjithë fëmijërisë sime, askush në familjen time nuk foli kurrë për ndikimin që dietat tona kishin në mjedis ose në kafshë. Dhe kështu u rrita: duke injoruar – ose duke dashur të injoroj – pasojat e zgjedhjeve të mia ushqimore.

Ushqimi i së ardhmes: si po ndryshon teknologjia atë që hamë

Tranzicioni im në veganizëm filloi çuditërisht mirë. Zvicra mund të jetë shtëpia e djathit Gruyère, mishit të pjekur dhe cervelatit, sallamit tipik zviceran. Por në raftet e supermarketeve – nga shitësit me zbritje deri te dyqanet organike – mund të gjeni alternativa tërheqëse ndaj ushqimeve më të njohura me bazë shtazore: koteletën e sojës, kikirikun apo edhe salmonin e karotave.

Gjatë pesë viteve të fundit, inovacioni në sektorin e ushqimit ka lejuar një zgjerim masiv në gamën e ushqimeve të reja të përshtatshme për çdo shije dhe në alternativa të qëndrueshme. Në fakt, ka kaq shumë produkte në dispozicion sa nuk kam arritur t’i provoj të gjitha ende.

Tregu për proteinat alternative po rritet me shpejtësi: globalisht, sot vlen mbi 50 miliardë dollarë (50 miliardë CHF) dhe mund të kalojë 150 miliardë dollarë.Lidhje e jashtmederi në vitin 2027. Krahasuar me industrinë e mishit, ku shifrat pritet të rriten nga 838.3 miliardë dollarë (shifra 2020) në 1,157.6 miliardë dollarë deri në vitin 2025, sektori i ushqimit alternativ është ende një treg i veçantë. Por rritja e parashikuar sugjeron që zakonet dietike po ndryshojnë patjetër.

Në Zvicër, shitja e zëvendësuesve të mishit është dyfishuar që nga viti 2016. Më shumë se një në katër njerëz thonëse ata hanë rregullisht alternativa me bazë bimore për mishin, qumështin dhe djathin. Shumë njerëz, si unë, kanë ndryshuar tashmë zakonet e tyre të të ngrënit duke kaluar në një dietë vegjetariane ose vegane. Sipas një sondazhi zviceran, rreth 4% e të anketuarve e përshkruan veten si vegjetarianë. Është interesante se vetëm 0.2% e meshkujve thanë se ndiqnin një mënyrë jetese vegane, ndërsa për femrat kjo shifër qëndronte në 1%. 

Në përgjithësi, statistikat tregojnë se janë kryesisht të rinjtë, ata me arsim të lartë dhe familje të pasura që zgjedhin një dietë me bazë bimore. Prandaj, në qytetet e pasura, opsionet janë të pafundme – në Bernë, ku jetoj unë, ushqimi vegjetarian dhe vegan mund të gjendet pothuajse kudo, madje edhe në tezgat e ushqimit në rrugë.  

Në Cyrih, qyteti më i pasur i vendit dhe vendlindja në 1898 e restorantit të parë vegjetarian në botë, Hiltl, veganët dhe vegjetarianët janë të llastuar për zgjedhje. Në fund të fundit, Zvicra ka një nga dendësia më e madhe e restoranteve vegjetariane në Evropë. Parajsa të tjera evropiane për vegjetarianët janë Britania, Gjermania dhe Suedia.   Përmbajtja e jashtmehttps://datawrapper.dwcdn.net/SOcBY/3/

Më duhet të pranoj se në fillim më ka munguar shija dhe tekstura e mishit dhe veçanërisht e peshkut, për të cilin jam veçanërisht i dhënë pas. Ndonjëherë i ëndërroja edhe natën. Por pasi bëra reflektime mbi etikën dhe qëndrueshmërinë e ushqimeve që haja më parë dhe duke pasur parasysh gamën e gjerë të produkteve me bazë bimore që ofroheshin, vendosa ta zgjas Veganuarin tim përtej një muaji. Nuk doja të dorëzohesha. 

Gjithashtu u bëra më kreative në kuzhinë, duke mësuar të përgatis versione të shijshme me bazë bimore të pjatave të shumta që dua: ragu me thjerrëza, pesto gjenoveze me borzilok, edamame dhe maja ushqyese (në vend të parmixhanit), dhe spageti karbonara me miell qiqrash dhe sojë e tymosur. Lëkura ime mori një shkëlqim më të lëmuar dhe më të shndritshëm dhe flokët u bënë më të butë dhe më të shkëlqyeshëm. Çfarë mund të dëshiroj më shumë? 

Në kërkim të dietës ideale 

Por pasi ndoqa një dietë vegane për disa muaj, diçka shkoi keq. Po stërvitesha fort për një maratonë dhe isha i shqetësuar nga fillimi i rënieve masive të energjisë. Nga lodhja dhe uria ndonjëherë më merreshin mendtë, gati si të isha i dehur. Kjo nuk më kishte ndodhur kurrë më parë. A ishte vërtet dieta vegane aq e shëndetshme dhe e mirë për mua sa mendoja? Apo po bëja diçka të gabuar? Për të larguar dyshimet e mia, kontaktova Alexander Mathys, i cili drejton laboratorin e përpunimit të qëndrueshëm të ushqimit në institutin federal të teknologjisë ETH Cyrih. 

Kur folëm për herë të parë, Mathys ishte plot me ide dhe informacione në lidhje me qëndrueshmërinë dhe përfitimet shëndetësore të dietave të ndryshme, një temë që ai e diskuton shpesh me kolegët e tij. Në një studim, Mathys dhe grupi i tij kërkimor krahasuan lloje të ndryshme dietash nga perspektiva mjedisore, ushqyese, ekonomike dhe shëndetësore.  

Sipas gjetjeve të tyre, dieta vegane është më e qëndrueshme për mjedisin, por ka mangësi në disa lëndë ushqyese, si vitamina B12, kolina dhe kalciumi. “Nëse marrim parasysh të gjithë mikro- dhe makronutrientët që trupi ynë ka nevojë, dieta vegane nuk është më e mira,” tha Mathys.  

Dieta ideale, tregoi studimi, përfshin një reduktim masiv të marrjes së mishit dhe vajrave bimore. Ne gjithashtu duhet të konsumojmë më pak drithëra, zhardhokë dhe produkte peshku dhe të hamë më shumë bishtajore, arra, fara, fruta dhe perime çdo ditë. 

Pasi fola me Mathys dhe u konsultova me një nutricionist, kuptova se për t’u ndjerë më mirë, duhej të rrisja konsumin tim të proteinave bimore (për shembull, duke shtuar qumësht soje në mëngjes) dhe të kisha gjithmonë disa arra me vete për të ngrënë mes vakteve. ose në lëvizje. Duke bërë këtë, unë munda t’i mbaja larg dhembjet e urisë dhe rifitova energjinë time të vjetër. Në fund vrapova me sukses në maratonë.  

Laura Nyström, një biokimiste ushqimore në ETH Cyrih, konfirmoi se është e mundur të ndiqni një dietë të ekuilibruar vegane që i sjell dobi trupit. Produktet me bazë bimore shpesh përbëhen nga bishtajore dhe drithëra dhe për këtë arsye janë të pasura me fibra, e cila është e rëndësishme për rregullimin e funksioneve të zorrëve, si dhe marrjen e sheqerit dhe yndyrës. 

“Jam i sigurt se një dietë vegane mund të jetë e plotë,” tha Nyström. “Por kërkon shumë planifikim dhe jo të gjithë kanë kohë të mendojnë për vaktet e tyre paraprakisht.” Me fjalë të tjera, një dietë vegane nuk është për të gjithë.  

Pas shumë provash dhe gabimesh, më në fund kam gjetur dietën time ideale: kryesisht vegane në shtëpi dhe vegjetariane jashtë shtëpisë, me disa përjashtime gjatë vitit për peshkun dhe, më rrallë, mishin. Por me një rregull të artë: ndonjëherë duhet t’i dorëzoheni një indulgjence dhe të mos ndiheni fajtorë për këtë.   

Si teknologjia po e formëson të ardhmen e ushqimit 

Edhe pse më pëlqente ragu me thjerrëza dhe receta të tjera vegane që kisha zotëruar, nostalgjia për pjatat që kisha ngrënë gjatë gjithë jetës sime, si gjokset e pulës në qumësht dhe viçi milanez, më shtynë të eksploroja më nga afër skenën e teknologjisë ushqimore zvicerane. Doja të shihja nëse ishte vërtet e mundur të ndiqja një dietë me bazë bimore pa pasur nevojë të heq dorë nga shijet e fëmijërisë sime. 

Ideja e riprodhimit të teksturës, pamjes dhe shijes së mishit dhe ushqimeve të tjera në laborator më duket mjaft magjepsëse, por edhe pak shqetësuese. Doja të dija se cilët janë këta “shkencëtarë të çmendur” që po udhëheqin transformimin e kulturës së kuzhinës në Zvicër dhe po përjetojnë krijimet e tyre, kafshatë pas kafshimi. Kështu që dola për t’i takuar. 

Marketing