Mijëra shoferë kaluan natën e së martës në makinat e tyre në autostrada për shkak të reshjeve të mëdha të borës në Greqinë qendrore. Reshjet e dendura të borës kanë shkaktuar probleme edhe në Turqi.

Marketing

Një shpërthim i dhunshëm i dimrit ka shkaktuar kërdi në Greqi. Shumica e fluturimeve nga aeroporti i kryeqytetit janë anuluar. Ushtria u vendos për të nxjerrë njerëzit nga makinat e tyre dhe për t’i vendosur ata në hotele.

Të martën në mëngjes, rreth 1200 makina ishin ende të bllokuara vetëm në zonën metropolitane, sipas raporteve të mediave greke. Disa nga të prekurit u ndaluan për 22 orë, shkruan blick, transmeton albora.ch.

Kaosi në autostradat e vendit kishte nisur tashmë pasditen e së hënës, kur makinat dhe kamionët e pajisur keq pa goma dëbore dhe zinxhirë dëbore nuk mund të vazhdonin më, duke bllokuar rrugën për pajisjet e pastrimit.

Gomat e dimrit nuk janë të detyrueshme në Greqi, veçanërisht në zonën e madhe të Athinës, rrallë bie borë në dimër dhe nëse bie, atëherë vetëm pak. Probleme ka pasur edhe në pjesë të tjera të vendit.

Në shumë vende, pemët ranë në linjat e energjisë elektrike për shkak të ngarkesës së dëborës – ende nuk është rikthyer energjia elektrike kudo. Për të martën, qeveria ka urdhëruar që shumica e kompanive, dyqaneve dhe autoriteteve në zonat e prekura të qëndrojnë të mbyllura. Nga mesdita e së martës pritet shkrirje.

Reshjet e dendura të borës kanë shkaktuar probleme edhe në Turqi. Operacionet e fluturimit në Stamboll u “pezulluan përkohësisht për arsye sigurie” të martën, tha autoriteti i aeroportit turk. Masat e dëborës shkaktuan shembjen e çatisë së një terminali mallrash. Sipas raportimeve të mediave, ishte hera e parë që nga hapja e tij në vitin 2019 që Aeroporti i Stambollit u mbyll plotësisht për shkak të motit të keq./albora.

Marketing