Gjatë një darke pune, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, të cilët vizituan Beogradin dje, i treguan të ftuarit se si piqen qebapat dhe u fotografuan pranë skarës, e cila u publikua në llogarinë në Instagram të presidentit të Serbisë.

Marketing

Ushqimet tradicionale të kësaj ane, së bashku me mikpritjen e njohur serbe – qebapët kanë qenë shumë herë një nga “veglat” e politikës së jashtme të Serbisë, me të cilin blejnë favoret e zyrtarëve të huaj, shkruan gazeta beogradase “Danas“.

Këtë metodë presidenti i Serbisë e ka aplikuar edhe me presidentin e Këshillit Evropian, i cili gjatë vizitës së djeshme në Beograd ka paraqitur mesazhe të rëndësishme në lidhje me modelet e reja të zgjerimit të BE-së.

Me ton pozitiv pas takimit, vetë Vuçiq ka bërë të ditur se do të mbajë një darkë pune me Mishelin, ku do të shërbehet “vetëm mish”, siç ka theksuar ai – për meze, sallata dhe pjata kryesore.

U paralajmërua dhe u plotësua, ndaj shumë shpejt në llogarinë zyrtare në Instagram të presidentit të Serbisë u publikua një fotografi në të cilën dy zyrtarë po përgatisin qebapët për t’i pjekur së bashku.

“Kemi përgatitur qebapa bashkë. Faleminderit@charlesmichel në vizitë dhe në mbështetje të së ardhmes evropiane të Serbisë!”, ka shkruar Vuçiqi, ndërsa të njëjtën foto e ka shpërndarë edhe një mysafir nga BE-ja.

Pjata tradicionale e mishit, origjina, receta dhe “përkatësia kombëtare” e së cilës janë shpesh objekt polemikash në rajon, këtë herë nxiti revoltën e fqinjëve, por jo aq për shkak të vetë qebapëve, por atyre që i bëjnë.

Ish-kryeministrja e Kroacisë Jadranka Kosor kishte kritika për këtë foto dhe presidenten e Serbisë.

“Fotografia e kryetarit të Këshillit të Evropës duke prekur qebapa me mohuesin e gjenocidit dhe kundërshtarin e sanksioneve Rusisë, tregon dobësi dhe konfuzion të udhëheqjes së BE-së. Kot ai haxhillëk në Kiev e ja tash edhe BeH-ja do të vijë. Kot.”

Qebapat shkaktuan revoltën e disa përdoruesve të Twitter-it, të cilët theksojnë se askush nuk e përdor një shprehje të tillë dhe kritikojnë faktin se qebapat shpeshherë u paraqiten të huajve si pjesë e identitetit kombëtar.

Kritika shkon edhe për faktin se kjo pjatë përdoret shumë herë si mjet në marrëdhëniet politike të jashtme të Serbisë.

Komentuesit kreativë në mesin e përdoruesve të Twitter-it iu referuan edhe metaforës së Vuçiqit me “drekë falas” pas takimit me Michelin.

Mirëpo, presidenti i Serbisë tha se “djathi falas ekziston vetëm në kurthe të miut”, duke aluduar se pas tij mund të ketë kurth dhe se njerëzit tanë nuk duhet të presin asgjë “falas” dhe vazhdoi të flasë për ndihmë financiare nga BE-ja.

Më pas cicërimtarët pyetën nëse kishte të paktën qebapë falas apo nëse kishte një kurth pas tij.

Të tjerë theksojnë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka një “fiksim pas ushqimit”, ndaj gjatë ngjarjeve të shumta të rëndësishme vetëm po i vë në pah pjatat që ka provuar.

Kishte edhe nga ata që e gjithë ekspozita iu duk e çuditshme, nga qebapët e deri te shprehjet e fytyrës së presidentit Aleksandar Vuçiq.

Foto: Kryesia e Serbisë

Marketing