Për shkak të shëndetit të tij të sëmurë, Valdimir Putin po e lë Kremlinin në “kaos në rritje”. Kjo është sipas Christopher Steele , i cili ishte kreu i zyrës ruse të Shërbimit Sekret të Inteligjencës Britanike (MI6) midis 2006 dhe 2009.

Marketing

Sipas Steele, Putin duhet të bëjë pushime të rregullta për të marrë trajtim mjekësor. Britaniku është i mendimit se në Moskë nuk ka më “udhëheqje të qartë politike”. 

Thashethemet se Putin vuan nga probleme shëndetësore kanë qarkulluar prej muajsh – por janë intensifikuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Tani ish-spiuni i MI6 tha gjithashtu në një intervistë me radiostacionin britanik LBC se kreu i shtetit rus ishte “vazhdimisht i shoqëruar nga një ekip mjekësh”.

Sipas burimeve të ndryshme, ai mund të vuajë nga kanceri ose sëmundja e Parkinsonit. Dyshimet u shoqëruan me pamje që duket se tregojnë Presidentin duke u tundur në mënyrë të pakontrolluar dhe duke u mbajtur pas një tavoline për mbështetje. 

Një javë më parë, kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov, pohoi gjithashtu se Putin ishte “shumë i sëmurë”. Budanov tregoi gjithashtu se planet për një grusht shteti tashmë ishin duke u zhvilluar.

Çështja nëse Putini është apo jo i sëmurë është ndoshta një sekret shumë i ruajtur, beson Joshua Tucker, një ekspert në Qendrën NYU Jordan për Studimin e Avancuar të Rusisë. Megjithatë, amerikani e sheh përhapjen e thashethemeve për gjendjen shëndetësore të Putinit si një strategji të pastër – nga brenda radhëve të tij.

“Nuk do të ishte për t’u habitur nëse armiqtë e një udhëheqësi autokratik do të përhapnin thashetheme në shtëpi se lideri ishte i sëmurë përfundimisht në mënyrë që të dobësonin fuqinë e tij,” i tha ai Newsweek.

Olga Lautman nga Qendra për Analizën e Politikave Evropiane në Bruksel beson se thashethemet për shëndetin e dobët të Putinit janë të pabaza. Ndryshe nga Tucker, megjithatë, Lautmann beson se mund të jetë një rast konfuzioni nga Kremlini.

Marketing