Një psikologe 27-vjeçare ka rënë viktimë e sulmit seksual nga një shqiptar, i cili ishte punëtor ndërtimi pranë zonës ku ajo ndërtonte.

Marketing

Iris Kalpouzou ka treguar se ajo ia doli që të shpëtonte nga burri shqiptar dhe të bënte kallëzim në polici dhe u shpreh e gatshme të fliste publikisht për çështjen, për të inkurajuar të tjera viktima të bëjnë të njëjtën gjë.

Kalpouzou, e martuar dhe nënë e një fëmije të mitur, shprehet se pas një kërkimi ka arritur të gjejë hapësirën specifike profesionale në Nea Chalkidona me ndërtuesin shqiptar që nuk ishte zgjedhja e saj, por e pronarit që tashmë kishte punuar në shtëpi. Psikologia i kërkoi të bënte disa punime në hapësirën e saj dhe ai pranoi ta punësonte për të përfunduar punën.

Zakonisht punonte vonë dhe me sa kuptova kalonte orë të ditës aty. Mund të ketë ngrënë ose ka fjetur. Në orën 19:00 kur kam shkuar atje kam shkuar për të matur dhe për të marrë përmasat për të vendosur mobiljet. Që në fillim ky burrë thoshte komplimente si “më dukesh një grua shumë të bukur”, por unë u përpoqa ta shmangja me mirësjellje duke i thënë “Të lutem. Unë jam e martuar dhe kam një grua dhe një fëmijë…” Kështu pardje kur shkova dhe mata hapësirën, ai më ofroi të më ndihmonte me masën, duke më thënë: “Do të mas, se këto duar të vogla janë për puthje. Dhe pastaj ai vazhdoi duke thënë gjëra të tjera si “Unë mendoj për ty dhe nuk mund të fle. Të shoh dhe dridhem. A e sheh që duart po më dridhen, tani që je këtu?” Unë ngriva… Kjo ishte mekanizmi im mbrojtës. Ajo që doja ishte të ngrihesha dhe të largohesha nga vendi. Madje, për shkak se ai bënte komente të tilla, unë shkoja gjithmonë në vend me një fustan të gjatë. Pa fund, pa pantallona të shkurtra. Vetëm fustane të gjatë”, ka treguar ajo.

Më tej e reja rrëfeu se shqiptari e sulmoi kur shkoi në tualet.

“Shkova në tualet, është shumë ngushtë dhe erdhi me preku dhe me tha “më përqafo”. Në atë moment unë i thashë: “Si guxon?” Unë kam një burrë dhe një fëmijë. Nuk të kam dhënë asnjë të drejtë”. As unë nuk e godita, por mundohesha të ktheja kokën sepse më kishte zënë ngushtë për të më puthur. Unë ia dola dhe u largova pa më prekur. Por trupi im në fakt ishte dhunuar…”, la thënë psikologia. /abcnews.al

Marketing