Një shprehje e njohur thotë se helmi ruhet në shishe të vogla, por në to ruhet edhe ilaçi. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për boronicat, sepse ky frut i vogël ndihmon trurin të funksionojë, zbut lëkurën e thatë dhe madje parandalon zhvillimin e qelizave kancerogjene.

Marketing

Ja një arsye tjetër për ta trajtuar veten me boronica sa më shpesh të jetë e mundur.

Sistemi imunitar i shëndetshëm
Hulumtimet kanë treguar se boronicat përmbajnë më shumë antioksidantë nga të gjitha frutat dhe perimet e freskëta të testuara deri më tani. Antioksidantët ndihmojnë sistemin imunitar duke neutralizuar radikalet e lira që hyjnë në trup nëpërmjet pesticideve ose tymit.

Pjesa më e madhe e fuqisë antioksiduese që kanë boronicat vjen nga pigmenti që u jep atyre një ngjyrë blu të errët.

Stimulimi i trurit Ushqimet
e freskëta me boronica mund ta ndihmojnë trurin tuaj të punojë më shumë dhe të mendojë më shpejt dhe në mënyrë më kreative. Një studim gjithashtu tregon se boronicat ngadalësojnë efektet e plakjes në kujtesë.

Rigjallërimi i lëkurës
Nëse bëni një maskë me dy lugë boronica, dy gota sheqer kaf dhe tre lugë lëng limoni, fytyra juaj do të jetë e gjallë sepse sheqeri do të largojë pjesët e thara të lëkurës, limoni do t’i japë asaj shkëlqim dhe antioksidantët nga boronicat do kujdesuni për butësinë e tij.

Shikim i mirë
Dy racione me boronica në ditë reduktojnë rrezikun e humbjes së shikimit për shkak të plakjes deri në 38 për qind.

Zemër e shëndetshme
Pesë ose më shumë racione me boronica në javë reduktojnë rrezikun e sulmit në zemër, veçanërisht tek gratë. Boronicat përmbajnë një dozë të lartë përbërësish që ndihmojnë në zgjerimin e arterieve.

Me sheqer
të ulët Boronicat kanë indeks të ulët glicemik, kështu që ato kanë një efekt pozitiv në rregullimin e sheqerit në gjak, veçanërisht te njerëzit që tashmë kanë diabet. Pesë racione me boronica çdo ditë do të çojnë në një përmirësim të dukshëm pas dy muajsh.

Parandalimi kundër kancerit
Anthocyanina, e cila i jep boronica një ngjyrë të errët, sulmon qelizat e kancerit dhe gjithashtu mund të zvogëlojë intensitetin e rritjes së një tumori ekzistues. Mjafton të hani çdo ditë një copë byrek me boronica ose gjysmë filxhani nga kjo kokrra të kuqe.

Ndihmojnë fshikëzën
Boronicat si dhe boronicat përmbajnë një komponent që ndihmon muret e fshikëzës për të luftuar bakteret dhe infeksionet e traktit urinar.

Reduktimi i yndyrës në stomak
Polifenolet që gjenden te boronicat ndikojnë në zbërthimin e qelizave yndyrore, gjë që ndikon veçanërisht në yndyrën rreth stomakut. Ky frut gjithashtu përmban shumë pak kalori, rreth 110 për tas, kështu që mund të jetë një kënaqësi e shkëlqyer nëse po përpiqeni të humbni peshë.

Shëndeti i kockave
Boronicat përmbajnë një dozë të madhe mangani, i cili luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kockave. Nëse fëmija juaj i pëlqen boronica, lëreni t’i hajë sa herë të dojë, sepse në këtë mënyrë ai do të zhvillojë masë kockore dukshëm më të trashë se moshatarët e tij.

Ndihmon kundër kapsllëkut
Një porcion me boronica përmban rreth 4 gram fibra, që është rreth 14 për qind e dozës së rekomanduar ditore. Boronicat ndihmojnë në hidratimin e traktit intestinal, i cili është shumë i rëndësishëm për funksionimin normal të tij.

Janë më të mira kur janë të freskëta

Boronicat e freskëta janë thelbi i shëndetit dhe shijes. Në atë rast, ne sugjerojmë boronica nga Beobashta, të sapo vjela nga plantacionet në Kosmaj, të cilat u dërgohen qytetarëve të Beogradit në adresën e tyre të shtëpisë.

Foto: Boronica në Kosovë

Marketing