Ministria e Shëndetësisë njoftoi të mërkurën një rast të lisë së majmunit tek një fëmijë i vogël, shkruajnë mediat në Luksemburg, përcjell Albora.ch.

Marketing

Ministria e Shëndetësisë njoftoi këtë të mërkurë, në fund të pasdites, një rast të konfirmuar me lisë majmuni te një fëmijë i vogël.

“Fëmija është në gjendje stabile dhe jo shqetësuese”, saktëson ministria e cila nuk bën të ditur as moshën dhe as gjininë e pacientit të vogël. “Ai vendoset në izolim”, shton ministria.

Inspeksioni shëndetësor bëri një vizitë këtë të mërkurë, në fillim të pasdites, në qendrën ditore ku frekuentohej fëmija.

Ajo mbetet funksionale, “asnjë fëmijë tjetër që shfaq simptoma në këtë fazë”, shkruan Ministria e Shëndetësisë. Është kryer gjurmimi i kontakteve dhe personat e interesuar janë informuar, sqaron ministria.

Sipas shifrave më të fundit të disponueshme, 41 meshkuj para këtij fëmije ishin infektuar me lisë majmuni në Luksemburg që nga shpërthimi epidemik i kësaj sëmundjeje.

Mosha mesatare e tyre është 39 vjeç. Ky rast që prek një fëmijë vjen një ditë pas fillimit të vaksinimit kundër lisë së majmunëve dhe ndërkohë që Ministrja e Shëndetësisë Paulette Lenert dhe Drejtori i Shëndetësisë Jean-Claude Schmit duhet të bëjnë një bilanc të situatës të premten pasdite.

Marketing