Ndërsa banorët e një qyteti të lashtë të Lindjes së Mesme që tani quhet Tall el-Hammam bënin punët e tyre të përditshme një ditë rreth 3600 vjet më parë, ata nuk e kishin idenë se një shkëmb hapësinor i paparë i akullt po shkonte me shpejtësi drejt tyre me rreth 38,000 mph (61,000 km/h).

Marketing

Duke u ndezur nëpër atmosferë, shkëmbi shpërtheu në një top zjarri masiv rreth 4 kilometra mbi tokë. Shpërthimi ishte rreth 1000 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës. Banorët e tronditur të qytetit, të cilët e shikonin atë, u verbuan menjëherë. Temperaturat e ajrit u rritën me shpejtësi mbi 3600 gradë Fahrenheit (2000 gradë Celsius). Rrobat dhe druri kanë shpërthyer menjëherë në flakë. Shpatat, shtizat, tullat e baltës dhe qeramika filluan të shkriheshin. Pothuajse menjëherë, i gjithë qyteti ishte në flakë.

Disa sekonda më vonë, një valë tronditëse masive u përplas në qytet. Duke lëvizur me rreth 740 mph (1200 km/h), ishte më i fuqishëm se tornadoja më e keqe e regjistruar ndonjëherë. Erërat vdekjeprurëse shpërthyen qytetin, duke shkatërruar çdo ndërtesë. Ata prenë 40 këmbët (12 m) të sipërme të pallatit 4-katësh dhe i hodhën mbeturinat e ngatërruara në luginën tjetër. Asnjë nga 8000 njerëzit apo ndonjë kafshë brenda qytetit nuk mbijetoi – trupat e tyre u copëtuan dhe kockat e tyre u shpërthyen në copa të vogla.

Rreth një minutë më vonë, 14 milje (22 km) në perëndim të Tall el-Hammam, erërat nga shpërthimi goditën qytetin biblik të Jerikos. Muret e Jerikos u shembën dhe qyteti u dogj deri në themel.

Gjithçka tingëllon si kulmi i një filmi të katastrofës në Hollywood. Si e dimë se e gjithë kjo ka ndodhur në të vërtetë pranë Detit të Vdekur në Jordani mijëvjeçarë më parë?

An Asteroid Annihilated a City 3,600 Years Ago. It Could Happen Again.

Marrja e përgjigjeve kërkonte gati 15 vjet gërmime të mundimshme nga qindra njerëz. Ai përfshinte gjithashtu analiza të hollësishme të materialit të gërmuar nga më shumë se dy duzina shkencëtarësh në 10 shtete në SHBA, si dhe në Kanada dhe Republikën Çeke. Kur grupi ynë më në fund publikoi provat kohët e fundit në revistën Scientific Reports, 21 bashkautorët përfshinin arkeologë, gjeologë, gjeokimistë, gjeomorfologë, mineralogë, paleobotanistë, sedimentologë, ekspertë të ndikimit kozmik dhe mjekë.

Ja se si e ndërtuam këtë pamje të shkatërrimit në të kaluarën.

Stuhi zjarri në të gjithë qytetin

Vite më parë, kur arkeologët vëzhguan gërmimet e qytetit të rrënuar, ata mund të shihnin një shtresë të errët, afërsisht 1,5 m të trashë, të përzier me qymyr, hi, tulla balte të shkrirë dhe qeramikë të shkrirë. Ishte e qartë se një stuhi e fortë zjarri e kishte shkatërruar këtë qytet shumë kohë më parë. Ky brez i errët u quajt shtresa e shkatërrimit.

Askush nuk ishte i sigurt se çfarë kishte ndodhur, por ajo shtresë nuk ishte shkaktuar nga një vullkan, tërmet apo luftë. Asnjë prej tyre nuk është në gjendje të shkrijë metal, tulla balte dhe qeramikë.

Për të kuptuar se çfarë mund, grupi ynë përdori Llogaritësin e Ndikimit në internet për të modeluar skenarë që përshtaten me provat. E ndërtuar nga ekspertët e ndikimit, kjo kalkulator i lejon studiuesit të vlerësojnë shumë detaje të një ngjarjeje të ndikimit kozmik, bazuar në ngjarjet e njohura të ndikimit dhe shpërthimet bërthamore.

Duket se fajtori në Tall el-Hammam ishte një asteroid i vogël i ngjashëm me atë që rrëzoi 80 milionë pemë në Tunguska të Rusisë në vitin 1908. Do të kishte qenë një version shumë më i vogël i shkëmbit gjigant me milje të gjerë që shtyu dinosaurët në zhdukje 65 milionë më parë.

Ne kishim një fajtor të mundshëm. Tani na duhej prova për atë që ndodhi atë ditë në Tall el-Hammam.

Gjetja e ‘diamanteve’ në pisllëk

Hulumtimi ynë zbuloi një grup jashtëzakonisht të gjerë provash.

An Asteroid Annihilated a City 3,600 Years Ago. It Could Happen Again.

Në vend, ka kokrra rëre të thyera imët të quajtura kuarc i tronditur që formohen vetëm me 725,000 paund për inç katror presion (5 gigapascals) – imagjinoni gjashtë tanke ushtarake Abrams 68 ton të grumbulluara në gishtin tuaj të madh.

Shtresa e shkatërrimit përmban gjithashtu diamonoidë të vegjël që, siç tregon emri, janë po aq të fortë sa diamantet. Secili prej tyre është më i vogël se virusi i gripit. Duket se druri dhe bimët në zonë u shndërruan menjëherë në këtë material si diamanti nga presionet dhe temperaturat e larta të topit të zjarrit.

An Asteroid Annihilated a City 3,600 Years Ago. It Could Happen Again.

Eksperimentet me furrat laboratorike treguan se qeramika me flluska dhe tullat e baltës në Tall el-Hammam u lëngëzuan në temperatura mbi 2,700 F (1,500 C). Është mjaft e nxehtë për të shkrirë një makinë brenda disa minutave.

An Asteroid Annihilated a City 3,600 Years Ago. It Could Happen Again.

Shtresa e shkatërrimit përmban gjithashtu topa të vegjël të materialit të shkrirë më të vogla se grimcat e pluhurit në ajër. Të quajtura sferula, ato janë bërë nga hekuri dhe rëra e avulluar që shkrihen në rreth 2,900 F (1,590 C).

Përveç kësaj, sipërfaqet e qeramikës dhe qelqit të shkrirë janë të njolla me kokrra të vogla metalike të shkrira, duke përfshirë iridiumin me një pikë shkrirjeje prej 4,435 F (2,466 C), platinin që shkrihet në 3,215 F (1,768 C) dhe silikat zirkonium në 2,850 F C).

Së bashku, të gjitha këto prova tregojnë se temperaturat në qytet u rritën më shumë se ato të vullkaneve, luftërave dhe zjarreve normale të qytetit. I vetmi proces natyror i mbetur është një ndikim kozmik.

E njëjta dëshmi gjendet në vendet e njohura të ndikimit, si Tunguska dhe krateri Chicxulub, i krijuar nga asteroidi që shkaktoi zhdukjen e dinosaurëve.

Një enigmë e mbetur është pse qyteti dhe mbi 100 vendbanime të tjera të zonës u braktisën për disa shekuj pas këtij shkatërrimi. Mund të ndodhë që nivelet e larta të kripës të depozituara gjatë ngjarjes së ndikimit e bënë të pamundur rritjen e të korrave. Nuk jemi ende të sigurt, por mendojmë se shpërthimi mund të ketë avulluar ose spërkatur nivele toksike të ujit të kripur të Detit të Vdekur në të gjithë luginën. Pa të korra, askush nuk mund të jetonte në luginë deri në 600 vjet, derisa reshjet minimale në këtë klimë të ngjashme me shkretëtirën e lanë kripën nga fushat.

A kishte një dëshmitar okular të mbijetuar të shpërthimit?

Është e mundur që një përshkrim gojor i shkatërrimit të qytetit mund të jetë dhënë për breza derisa u regjistrua si historia e Sodomës biblike. Bibla përshkruan shkatërrimin e një qendre urbane pranë Detit të Vdekur – gurë dhe zjarr ranë nga qielli, më shumë se një qytet u shkatërrua, tym i dendur u ngrit nga zjarret dhe banorët e qytetit u vranë.

A mund të jetë ky një rrëfim i lashtë i dëshmitarëve okularë? Nëse është kështu, shkatërrimi i Tall el-Hammam mund të jetë shkatërrimi i dytë më i vjetër i një vendbanimi njerëzor nga një ngjarje e ndikimit kozmik, pas fshatit Abu Hureyra në Siri rreth 12,800 vjet më parë. E rëndësishmja, mund të jetë regjistrimi i parë me shkrim i një ngjarjeje kaq katastrofike.

Gjëja e frikshme është se me siguri nuk do të jetë hera e fundit që një qytet njerëzor do ta ketë këtë fat.

An Asteroid Annihilated a City 3,600 Years Ago. It Could Happen Again.

Shpërthimet ajri me madhësi Tunguska, si ai që ndodhi në Tall el-Hammam, mund të shkatërrojnë qytete dhe rajone të tëra dhe ato përbëjnë një rrezik të madh të ditëve moderne. Që nga shtatori 2021, ka më shumë se 26,000 asteroidë të njohur pranë Tokës dhe njëqind kometa afër Tokës me periudhë të shkurtër. Njëra do të përplaset në mënyrë të pashmangshme në Tokë. Miliona të tjerë mbeten të pazbuluar dhe disa mund të shkojnë drejt Tokës tani.

Nëse teleskopët orbitalë ose me bazë tokësore nuk zbulojnë këto objekte mashtruese, bota mund të mos ketë asnjë paralajmërim, ashtu si njerëzit e Tall el-Hammam.

Ky artikull është bashkëautor nga bashkëpunëtorët e kërkimit, arkeologu Phil Silvia, gjeofizikani Allen West, gjeologu Ted Bunch dhe fizikani i hapësirës Malcolm LeCompte. Biseda

Christopher R. Moore, Arkeolog dhe Drejtor i Projekteve Speciale në Programin e Kërkimeve Arkeologjike të Lumit Savannah dhe Institutin e Karolinës së Jugut për Arkeologjinë dhe Antropologjinë, Universiteti i Karolinës së Jugut

Ky artikull është ribotuar nga The Conversation nën një licencë Creative Commons. Lexoni artikullin origjinal.

Marketing