Një nga futbollistët më të mëdhenj në histori ka vdekur: Pele vdiq më 29 dhjetor 2022 në moshën 82-vjeçare, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Legjenda u dërgua në spital nga bashkëshortja e tij Marcia Aoki në fund të nëntorit me ënjtje në të gjithë trupin dhe probleme me zemrën. Pas shenjave të përhershme të përmirësimit, Spitali Albert Einstein në Sao Paulo raportoi pak para Krishtlindjeve se gjendja e Pele ishte përkeqësuar përsëri në mënyrë drastike dhe se ai kishte nevojë për më shumë kujdes.

Pele iu hoq një tumor nga zorra e trashë në shtator të vitit të kaluar. Që atëherë, ish-talenti i jashtëzakonshëm ka qenë vazhdimisht në spital për kimioterapi.

Tre tituj botërorë dhe mbi 1200 gola

Në Kupën e Botës në Katar, tifozët i uruan legjendës së tyre shërim të shpejtë në pankarta. Tani ata e vajtojnë.

Pele është një nga futbollistët më të mëdhenj në histori. Sulmuesi ka shënuar mbi 1200 gola në karrierën e tij.

Në moshën 17-vjeçare ai e drejtoi vendin e tij drejt titullit të Kupës së Botës (1958) me gjashtë gola. Karriera e tij përfshinte dy tituj të tjerë të Kupës së Botës (1962, 1970), duke e bërë atë lojtarin e vetëm që fitoi trofeun e lakmuar tre herë.

Në total, Pele bëri 92 paraqitje për kombëtaren braziliane (duke shënuar 77 gola). Në nivel klubi, ai luajti për Santos FC në Brazil dhe për New York Cosmos në Shtetet e Bashkuara.

Marketing