Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat më të fundit sa i përket situatës së Covid-19 në vend. Nga 424 testime të kryera, 32 persona kanë rezultuar pozitiv ndërsa 11 të tjerë janë shënuar.

Marketing

Njoftimi i plotë: 

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 424 testime, 32 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 11 të shëruar në 24 orët e fundit.

13 Dhjetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 424 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 32 qytetarë, në Bashkitë:

14 në Tiranë, 4 në Gjirokastër, nga 2 qytetarë në Lezhë, Durrës, Kamëz, Fier, Vlorë, nga 1 qytetarë në Lushnje, Sarandë, Kuçovë, Elbasan.

Janë 189 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 2 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 11 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,670 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 13 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore 32
Të shëruar në 24 orë 11
Të shtruar në spitale 2
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 424

Testime totale 2,013,492
Raste pozitive 332,453
Raste të shëruara 328,670
Raste Aktive 189
Humbje jete 3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 137
Vlorë 15
Fier 11
Gjirokastër 9
Lezhë. 5
Durrës. 4
Elbasan. 3
Shkodër 3
Berat. 2

Marketing