Edhe pse rrjeti më i madh i supermarketeve në Zvicër, Migros, njoftoi të enjten se të gjitha filialet e tij votuan për të mbetur pa alkool, shitësi me pakicë vazhdon të shesë birrë dhe verë në internet.

Marketing

Ajo nuk shet pije alkoolike nën logon e saj, por nën markën Denner – një zinxhir ushqimesh me kosto të ulët që Migros bleu në 2019.

Ky “dyfishim” nuk u pëlqen disa zyrtarëve të zgjedhur, duke përfshirë deputetin e krahut të djathtë Andrea Geissbühler, i cili tha se Migros po mashtron konsumatorët; Prandaj ajo po bën thirrje për një tjetër votim – këtë herë për të vendosur nëse ndalimi duhet të shtrihet në shitjet online.

Por zëdhënësi i Migros Marcel Schlatter vuri në dukje se votimi vlen vetëm për dyqanet fizike, “kështu që nuk ka asnjë arsye për të ndryshuar asgjë” në lidhje me shitjet në internet, shkruan The Local.

Foto: Pixabay / Ilustrim

Marketing