Mesfushori i Luganos, Uran Bislimi, ka refuzuar thirrjen për kombëtaren e Kosovës. Ish lojtari i  FCB-së, Edon Zhegrova është i shqetësuar nga ky vendim, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Albert Bunjaku, Betim Fazliji, Mirlind dhe Hekuran Kryeziu apo Florent Hadergjonaj – të gjithë kanë luajtur për kombëtaren zvicerane për juniorë, por më vonë kanë pranuar tw luajnw për ekipin e seniorëve të Kosovës. Ndryshe është situata për profesionistin e Luganos, Uran Bislimi: 22-vjeçari u thirr  për kombëtaren e Kosovës për dy ndeshjet e Ligës së Kombeve kundër Irlandës së Veriut dhe Qipros për herë të parë – por nuk pranoi.

“Bislimi e refuzoi thirrjen”, tha të martën trajneri i Kosovës Alain Giresse. “Ai dëshiron të ndryshojë fanellën”. Kjo është shumë për të ardhur keq, pasi Bislimi më parë kishte luajtur për ekipet e të rinjve të Kosovës. Megjithatë, Giresse nuk ka të drejtë për këtë. Sipas “transfermarkt.ch”, ish-juniori i FCB-së ka qenë dikur në skuadrën e Kosovës U-21 në vitin 2019, por nuk është përdorur. Për kombëtaren e Zvicrës U-19, nga ana tjetër, ish-kapiteni i Schaffhausen-it përfundoi një ndeshje ndërkombëtare në vitin 2018.

Bislimi arsyeton vendimin

“Nuk ishte një vendim kundër Kosovës, por një për Luganon”, thotë Bislimi i pyetur në 20 minuta. “Jam i lumtur dhe krenar për skuadrën e kombëtares së Kosovës”. Kjo do të tregonte se ai ishte në rrugën e duhur. “Megjithatë, prioriteti im për momentin është të fitoj një terren në FC Lugano sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të zhvillohem në një lojtar të rregullt këtu”.

“Të luash për kombëtaren e Zvicrës është padyshim ëndrra e çdo futbollisti”, ka shtuar 22-vjeçari. “Nëse do të përballesha ndonjëherë me një vendim të tillë, do të më duhej të mendoja se çfarë është më e mira për karrierën time sportive”.

“Ti nuk je pjese e saj”                         

Vendimi tashmë ka shkaktuar reagime në ekipin kosovar. ““Vetëm nëse e do dhe e ndjen këtë shtet mund të luani.”, ka shkruar në një storie në Instagram, ish futbollisti i FCB-së, Edon Zhegrova. “Më u deshën vetëm dhjetë sekonda për të pranuar vendin tim, sepse aty është zemra ime. Nëse nuk e doni këtë vend, nuk jeni pjesë e tij. Kjo është për këdo që mendon se është dikush.”

Zeqiri ka pozuar me fanellën e Kosovës

Sulmuesi i FCB-së, Andi Zeqiri, edhe pse ka luajtur vetëm për ekipet e të rinjve të Zvicrës, ai ka pozuar në një foto në verën e vitit 2020 me fanellën e kombëtares së Kosovës. Pak më vonë, 23-vjeçari u rikthye dhe vendosi të vazhdojë të luajë për Zvicrën. Shtatorin e kaluar ai më në fund bëri debutimin e tij nën drejtimin e Murat Yakin për A-Nati. Në ndeshjen e tij të shtatë dhe deri më tani të fundit ndërkombëtare, Zeqiri mori fishkëllima të shumta në Letzigrund kundër Kosovës (1-1).

“Ata që janë pranë meje mund ta kuptojnë dhe kuptojnë vendimin tim”, thotë Bislimi për reagimet ndaj skuadrës së tij të refuzuar. “Ata më respektojnë dhe më mbështesin në këtë. Nuk më interesojnë reagimet nga mjedisi i largët. Siç thashë edhe më parë, fokusi im është aktualisht te FC Lugano”.

Marketing