Pas të shtëna me armë në drejtim të dy serbëve në Kosovë, situata mes serbëve dhe kosovarëve mbetet e tensionuar. NATO ka refuzuar tani një kërkesë për të vendosur forcat serbe të sigurisë në vend, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albora.ch.

Marketing

Forca mbrojtëse e Kosovës KFOR ka refuzuar kërkesën e Beogradit për dërgimin e forcave serbe të sigurisë në vend. KFOR – i i udhëhequr nga NATO ka thënë se nuk e sheh nevojën për një hap të tillë, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç. “Nuk prisja ndonjë përgjigje tjetër nga KFOR-i”, shtoi ai.

Zyrtari i FSK-së ka qëlluar mbi serbët                            

Vuçiq e dorëzoi kërkesën në mes të dhjetorit në funksion të rritjes së tensioneve mes serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë. Këto shkaktuan arrestimin e një ish-oficeri të policisë serbo-kosovare nga forcat e sigurisë shqiptaro-kosovare dhe çuan në bllokada të rrugëve nga minoriteti serb. Me ndërmjetësimin e SHBA-së dhe BE-së, situata tashmë është lehtësuar disi. Të shtunën, megjithatë, një tjetër incident ka ndodhur kur një zyrtari i FSK-së ka qëlluar mbi dy serb jashtë orarit të detyrës, duke i plagosur ata.

Në vitin 1999, pas një konflikti të përgjakshëm në të cilin NATO ndërhyri përfundimisht , trupat serbe evakuuan Kosovën, e cila ishte e banuar kryesisht nga shqiptarët etnikë. Në vitin 2008 vendi shpalli pavarësinë nga Serbia. Qeveria serbe nuk e ka njohur këtë lëvizje të ish-krahinës dhe ende e konsideron Kosovën pjesë të Serbisë. Megjithatë, formalisht, ajo nuk ka më asnjë autoritet atje.

Serbia këmbëngul për rezolutën e OKB-së

Serbia ka theksuar se ka të drejtë të stacionojë qindra forca të sigurisë në Kosovë sipas një rezolute të OKB-së të miratuar pas përfundimit të luftës në Kosovë, duke u zotuar se mund të ndihmojë në zbutjen e tensioneve atje. Kosova dhe vendet perëndimore e refuzojnë fuqishëm këtë.

Marketing