Robert Lewandowski shënoi dy gola për të ndihmuar liderët e Bundesligës, Bayern Munich, të dilnin nga prapa dhe të shmangnin një goditje kundër klubit të fundit Greuther Furth.

Marketing

Reprezentuesi polak barazoi vetëm pas pjesës së parë, pasi Branimir Hrgota i kishte dhënë Furth një epërsi në pjesën e parë. Sebastian Griesbeck shënoi autogolin e dytë të sezonit kundër Bayernit, por Furth u mblodh, me Max Christiansen dhe Marco Meyerhoefer që goditën shtyllën.

Lewandowski drejtoi të dytin dhe Eric-Maxim Choupo-Moting goditi në fund. “Ne morëm kohën tonë për të hyrë në lojë,” tha Lewandowski për DAZN. Ne ishim shumë të ngadaltë dhe po merrnim vendime të këqija në pjesën e parë, por ishim shumë më mirë në pjesën e dytë”.

Vendi i dytë Borussia Dortmund mbajti diferencën në krye në gjashtë pikë me një fitore 6-0 ndaj Borussia Monchengladbach transmeton albora.ch.

Anësori gjerman Marco Reus ishte ylli i shfaqjes, duke shënuar dy herë dhe duke vendosur gola për Donyell Malen, Marius Wolf dhe Youssoufa Moukoko, përpara se Emre Can të shtonte një penallti të vonuar.