Mirupafshim 2022! Tetë miliardë banorët e Tokës po përgatiten sot për të lënë pas një vit episodik dhe për të mirëpritur vitin 2023.

Marketing

Për shumë, Viti i Ri do të jetë një mundësi për të larguar kujtimet e Covid -it, pasi këtë vit, për herë të parë pas dy vitesh, janë planifikuar festimet pas heqjes së kufizimeve shëndetësore.

Mijëra fishekzjarre në Australi

Në Australi, Sidnei do të jetë një nga qytetet e para të mëdha në mbarë botën që do të festojë Vitin e Ri dhe po përgatitet për Vitin e Ri të parë të pakufizuar në dy vjet. Bllokimi në fund të vitit 2020 dhe shpërthimi i variantit Omicron në fund të vitit 2021 i kishte shtyrë autoritetet australiane të vendosnin kufizime për festimet. Tashmë masat janë hequr, ndërsa vendi ka hapur kufijtë.

Kështu që më shumë se një milion njerëz pritet të dynden në portin e Sidneit për të parë një shfaqje me dhjetëra mijëra fishekzjarre. Zyrtarët e qytetit vlerësojnë se gjysmë miliardë njerëz do ta shikojnë spektaklin përmes internetit ose televizionit.

Tashmë në mesditë qindra njerëz kishin zënë vendet më të mira për të admiruar spektaklin.

“2022 ishte një vit tjetër ndryshimi domethënës pasi ne vazhduam të punonim për t’u rikuperuar nga efektet e pandemisë Covid-19, por sot e lëmë pas atë vit dhe e shikojmë me shpresë vitin 2023”, u shpreh Clover Moore, kryebashkiak i Sidneit.

Mbretëresha Elizabeth, Pele, Mikhail Gorbachev dhe Shinzo Abe ndër të tjera kanë ndërruar jetë këtë vit. Për më tepër, viti 2022 u shënua nga pushime masive nga puna pas pandemisë, recesioni global dhe inflacioni në rritje, një shuplakë në fytyrë në Çmimet e Akademisë, kolapsi i platformës së kriptomonedhës FTX dhe arrestimi i themeluesit të saj Sam Bankman-Fried, por edhe blerja e Twitter nga Elon Musk.

Por më shumë se çdo gjë tjetër, viti 2022 do të shoqërohet me rikthimin e luftës në Evropë, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Rikthimi i luftës

Sipas Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, në më shumë se 300 ditë lufte, rreth 7,000 civilë janë vrarë dhe 10,000 janë plagosur.

Gjashtëmbëdhjetë milionë ukrainas janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Ata që jetojnë në vend përballen çdo ditë me ndërprerje të energjisë, ujit dhe ngrohjes, si dhe me bombardime ruse.

Shfaqja e fishekzjarrëve në Moskë është anuluar

Në kryeqytetin rus, Moskë, shfaqja tradicionale e fishekzjarreve u anulua pasi kryetari i bashkisë së qytetit, Sergei Sobyanin, pyeti banorët se si do të donin ta festonin ardhjen e vitit të ri. “Me një qiell të qetë mbi kokat tona”, kjo ishte dëshira e vetme e moskovitëve.

Transmetuesi shtetëror VGTRK ka premtuar “një atmosferë ringjalljeje, pavarësisht ndryshimeve në vend dhe në botë”. Por këtë vit emisioni i festave të rrjetit do të jetë pa prezantuesin yll Maxim Galkin, i cili është dërguar nga Rusia për të raportuar luftën në Ukrainë.

Ngjarjet edhe në Kinë

Më në lindje, në Kinë, epidemia e Covid-it po shpërthen pas heqjes së masave shumë të rrepta kufizuese. Spitalet si dhe krematoriumet janë në kufijtë e tyre, megjithatë janë planifikuar organizime në të gjithë vendin me rastin e Vitit të Ri.

Marketing