Kartoni i verdhë misterioz i Granit Xhakës në fitoren e Arsenalit në Premier League ndaj Leeds United, në sezonin e kaluar, po hetohet nga Agjencia Kombëtare e Krimit mes dyshimeve për një skandal të madh bastesh.

Marketing

FA kreu një hetim gjashtë mujor dhe ia referoi çështjen agjencisë kryesore të krimit të organizuar në vend, një zhvillim që tregon shqetësime serioze për korrupsionin dhe kriminalitetin e mundshëm, raporton Dailymail.

FA hapi hetimin e saj pasi u njoftua për modele të dyshimta bastesh në lidhje me një karton të verdhë të treguar ndaj Xhakës në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në “Elland Road” më 18 dhjetor.
Nuk ka pasur kurrë ndonjë sugjerim për ndonjë keqbërje nga Xhaka apo ndonjë lojtar tjetër i Arsenalit.

Alarmi u ngrit nga një bast jashtëzakonisht i madh prej rreth 52,000 £, i vendosur gjatë ndeshjes ndaj Xhakës për t’u ndëshkuar në 10 minutat e fundit, pavarësisht faktit se Arsenali po fitonte 4-1.

Mesfushori i Zvicrës u ndëshkua me karton të verdhë nga gjyqtari Andre Marriner për humbje kohe në minutën e 86-të, pasi ai vonoi të ekzekutonte një goditje dënimi.

Basti i dyshimtë u vendos në një shkëmbim bastesh – një faqe interneti që lejon përdoruesit të vendosin baste, por gjithashtu t’i marrin ato nga përdoruesit e tjerë – dhe u raportua menjëherë më pas se kumari fitoi një pagesë prej rreth 250,000 funte.

Marketing