Ala Kachuu (Take and Run), me skenar dhe regji të regjisores gjermano-zviceriane Maria Brendle, është nominuar për një çmim Oscar në kategorinë e filmit të shkurtër.

Drama 38-minutëshe tregon historinë e 19-vjeçares Sezim, nga Kirgistani, e cila dëshiron të përmbushë ëndrrën e saj për të shkuar në universitet.

Megjithatë, ajo rrëmbehet dhe martohet me një të huaj. Ajo përballet me një zgjedhje: ose refuzon martesën dhe pranon stigmatizimin dhe përjashtimin social, ose ndjek ëndrrën e saj.

Kanë kaluar më shumë se 30 vjet që kur një aktor apo regjisor zviceran fitoi një Oscar. Regjisori Xavier Koller është fituesi më i fundit, duke marrë çmimin për dramën e tij emigrante Udhëtimi i Shpresës, i shpallur filmi më i mirë në gjuhë të huaj në 1991, transmeton albora.ch.

Marketing

“Ala Kachuu” është një nga pesë filmat finalistë. Ceremonia e 94-të e Çmimeve të Oscar-it do të mbahet në Hollywood më 27 mars./albora.ch/

Marketing