Në vitin 2019, Sanna Marin u bë kryeministrja më e re në botë. Tani sërish sytë e gjithë botës janë ngulur tek ajo

Marketing

Kur u betua si kryeministre e Finlandës në vitin 2019, Sanna Marin (36) u bë kryeministrja më e re në botë në moshën 34-vjeçare.

Ajo kurrë nuk i fshehu ambiciet e saj politike dhe ato përfundimisht e sollën atë në politikën e lartë dhe në skenën politike botërore, ku ajo, së bashku me Suedinë fqinje, morën vendimin historik për t’u bashkuar me NATO-n pas një dekade neutraliteti ushtarak.

Edhe përpara se të fillonte pushtimi rus i Ukrainës, ndërsa Rusia grumbulloi një ushtri pranë kufirit të Ukrainës dhe mohoi planet për të sulmuar fqinjin e saj, kryeministrja Marin tha me guxim se Finlanda kishte të drejtën për t’u bashkuar me NATO-n dhe duhet të merret parasysh.

Mediat ruse më pas u bënë të egra dhe thanë se ishte një ‘thikë pas shpine’ për Moskën, dhe as presidenti finlandez Sauli Niinistö nuk ishte i lumtur , duke thënë se ‘për fat të mirë, nuk është bërë asnjë dëm’.

Por kur Rusia pushtoi vërtetë Ukrainën, gjithçka ndryshoi.

Ajo krizë ka zbuluar fytyrën e çeliktë të kryeministres finlandeze, e cila më parë – ndoshta padrejtësisht – tërhoqi vëmendjen më të madhe për shkak të moshës së saj, pamjes tërheqëse dhe politikës progresive sociale që ajo mbrojti.

Të rritesh në një ‘familje ylber’

Një grua që drejton një komb me rreth 5.5 milionë banorë, ajo u rrit në kushte mjaft të vështira. Nëna e saj u divorcua nga burri i saj alkoolik kur Sanna ishte ende një vajzë e vogël. Zgjedhja e radhës e nënës së Sannës ishte një grua, kështu që kryeministri i ardhshëm finlandez u rrit në të njëjtin seks, të ashtuquajturat ‘familja e ylberit’, siç tha vetë Sanna Marin.

Familja ishte në vështirësi financiare dhe ata jetonin me ndihma sociale, kështu që Sanna duhej të fillonte punën shumë herët kur ajo ndihmonte në furrë buke dhe shpërndante gazeta, shkruan Daily Mail .

Pasi Kervinen , mësuesja e saj e shkollës së mesme në qytetin e vogël Pirkkala, i tha Sannës se ajo ishte një studente mesatare, megjithëse ndonjëherë kërkonte më shumë detyra shtëpie.

Kur u diplomua në moshën 19-vjeçare, notat e saj ishin të mjaftueshme për – si e para në familje – të regjistrohej në kolegj në Tampere dhe ajo zgjodhi të drejtën administrative për drejtimin e saj.

Në fund të kolegjit, Sanna u takua me partnerin e saj, Markus Raikkonen , një futbollist profesionist me të cilin u takua për 16 vjet dhe me të cilin kishte një vajzë, përpara se të martoheshin në vitin 2020.

Interesi i saj për politikën u zgjua gjatë kolegjit kur kuptoi se puna e saj e palodhur mund të ndihmonte njerëzit e tjerë, jo vetëm atë. Kryesisht për të varfërit dhe gratë.

Ajo iu bashkua Partisë Socialdemokrate në vitin 2006 dhe në vitin 2010 u bë nënkryetare e partisë.

Megjithatë, përpjekja e saj e parë në politikë ishte e pasuksesshme. Në zgjedhjet lokale për Këshillin Bashkiak të Tampere, ajo humbi kur ishte vetëm 22 vjeç.

Mirëpo, ajo tashmë ishte e suksesshme në zgjedhjet e ardhshme dhe pas disa muajsh u promovua në kryetare të këshillit, post që e mbajti deri në vitin 2017.

Gjatë asaj kohe, ajo u zgjodh nënkryetare e dytë e Partisë Socialdemokrate (2014) dhe u bë përfaqësuese e rajonit Pirkanmae në parlamentin finlandez në vitin 2015.

Duke fituar zgjedhjet e dyta të këshillit në 2017, ajo tërhoqi vëmendjen e publikut për shkak të videove të njohura të seancave të këshillit që ajo drejtonte, të cilat u postuan në YouTube, të cilat u raportuan edhe nga New York Times .

Ajo gjithashtu fitoi zgjedhjet e dyta parlamentare në vitin 2019 dhe më pas në qershor të atij viti mori detyrën e saj të parë vërtet të spikatur si Ministre e Transportit dhe Lidhjeve.

Ky rol e solli Sanna Marin në skenën politike botërore dhe përfaqësoi Finlandën në samitet e ministrave të transportit të BE-së.

Politikane për brezin e Instagramit

Pikërisht gjatë udhëtimit të saj të parë në Bruksel, në dhjetor 2019, shpërtheu një krizë që do ta shtynte atë në majat e politikës.

Marin iu desh të largohej nga samiti më herët pasi Antti Rinne – lideri socialdemokrat i cili ishte kryeministër vetëm gjashtë muaj para Marin – i bëri thirrje asaj që ta ndihmonte të zgjidhte krizën e shkaktuar nga greva e postierëve.

Rinne përfundimisht humbi besimin e partnerit të saj të koalicionit dhe u detyrua të jepte dorëheqjen, dhe Marin zuri vendin e tij si lider i një koalicioni të ri prej pesë partish të udhëhequr tërësisht nga gra – vetëm njëra prej të cilave ishte mbi 35 vjeç në atë kohë, ransmeton jutranji.hr.

Një politikane për brezin e Instagramit – ajo poston rregullisht foto të saj duke ushqyer me gji dhe duke ndarë receta makaronash në rrjet – ajo mori pjesë në vendimin për të rritur moshën e lënies së shkollës në 18 vjeç dhe për të zgjatur lejen prindërore.

E frymëzuar nga edukimi i saj, përmes Programit të saj për Barazi ajo ka vendosur një objektiv për mirëqenien e grave dhe atyre me të ardhura të ulëta.

Programi deri më tani ka përfshirë masa për të inkurajuar prindërit që të ndajnë kujdesin ndaj fëmijëve në mënyrë të barabartë, të luftojnë dhunën në familje, të reduktojnë hendekun gjinor të pagave dhe të përmirësojnë arsimin për fëmijët me prejardhje më të varfër dhe emigrantë.

Menaxhimi i saj i pandemisë ka marrë lëvdata nga shumica e publikut, megjithëse disa e akuzojnë atë se është shumë dogmatike dhe nuk dëshiron të bëjë kompromis.

Në vitin 2020, në mesin e vitit të parë në pushtet, ajo gjeti kohë për t’u martuar me Marcus – me të cilin ka një vajzë dyvjeçare Ema – në një ceremoni të mbajtur në një shtëpi në Detin Baltik që ajo përdor si kryeministre.

Një fqinj luftarak

Marin tani po përballet me një krizë tjetër të një natyre krejtësisht tjetër – agresivin dhe luftarak Vladimir Putin , i cili pushtoi Ukrainën duke shkelur normat ndërkombëtare dhe garancitë e sigurisë. Sanna Marin performoi sërish me shumë guxim.

Prishja e një marrëveshjeje prej dekadash mbi neutralitetin me Rusinë që ka qenë në fuqi që nga Lufta e Dimrit – përpjekja fatkeqe e Moskës për të pushtuar Finlandën pak para shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore – Marin ka hartuar një rrugë drejt NATO-s për vendin e saj.

Duke folur me kryeministren suedeze Magdalena Andersson , ajo tha se ishte në interesin e vendit të saj të aplikonte për t’u bashkuar me aleancën “brenda ditësh”.

Pranimi në Aleancë është pothuajse i garantuar pasi shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Finlanda dhe Suedia do të priten me “krahë hapur”.

Masa përfaqëson një rishikim të plotë të arkitekturës së sigurisë së Evropës dhe shënon fillimin e një faze të re në marrëdhëniet e pasluftës.

Për Finlandën, aksionet vështirë se mund të jenë më të larta. Rusia, siç pritej, ka reaguar me zemërim – duke kërcënuar se do të ndërpresë menjëherë furnizimin me gaz, gjë që mund të çojë në vështirësi në industri.

Si gjithmonë, Sanna Marin e bëri të qartë vendimin e saj.

“Finlanda duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO pa vonesë”, tha ajo në një deklaratë të përbashkët me kryeministrin suedez. “Shpresojmë që hapat që duhen ende për të marrë këtë vendim do të merren shpejt, në ditët në vijim.

Foto: Wikipedia; Instagram

Marketing