Kosova synon të rrisë praninë e personelit ushtarak të NATO-s në republikë për hir të forcimit të paqes dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor, tha të dielën kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Marketing

“Një rritje e konsiderueshme e numrit të ushtarëve dhe mjeteve ushtarake të NATO-s… do të rrisë sigurinë dhe paqen në Kosovë dhe në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor”, tha Kurti për të përditshmen gjermane “Welt”.

Republika e Kosovës aktualisht po rrit shpenzimet e mbrojtjes dhe numrin e ushtarëve dhe rezervistëve të saj, vuri në dukje kryeministri.

“Ushtarët gjermanë janë sigurisht të mirëpritur në Kosovë”, tha Kurti.

KFOR-i aktualisht ka rreth 3,800 ushtarë të dislokuar në republikë, duke përfshirë rreth 70 trupa nga Gjermania, thuhet në raport, duke shtuar se deri në 400 personel ushtarak gjerman mund të dërgohen në Kosovë me vendim të Bundestagut, parlamenti federal gjerman.

Situata e sigurisë u përkeqësua të mërkurën e kaluar në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Në përgjigje të ngritjes së barrikadave të shumta rrugore në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe, qeveria në Prishtinë mbylli përkohësisht pikëkalimin më të rëndësishëm kufitar, duke iu referuar Merdarës.

Forcat kosovare të sigurisë dhe ushtarët e KFOR-it ishin sulmuar disa herë, disa me armë zjarri. Pas thirrjeve të BE-së dhe SHBA-së për de-përshkallëzimin, kreu i shtetit të Serbisë Aleksandar Vuçiq njoftoi vendimin se enjten do të hiqen barrikadat rrugore dhe situata u qetësua.

Megjithatë, sipas ekspertëve, tensionet nuk kanë përfunduar. Kurti tha: “16 barrikada në katër komunitete veriore të Kosovës dhe burra të veshur me maska ​​në fytyrë dhe shenja të forcës mercenare ‘Wagner’ dhe ‘Ujqërve të natës’ (Russian Morrradclub, red.) në uniformat e tyre të errëta, ndërsa valëvitnin flamuj me mbishkrime ‘Lutu Zotit dhe mbaju fort pas Rusisë’ e bën të qartë nevojën për trupa shtesë të NATO-s, ashtu si edhe grumbullimi i trupave dhe artilerisë serbe përgjatë kufirit me Kosovën dhe deklaratat e vazhdueshme ogurzeza nga shtetet serbe dhe ruse”.

Marketing