FIFA shpalli Kupën e Botës të kombinuar me tre vende në vitin 2026.

Marketing

Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Meksika janë tre vendet pritëse të Kupës së Botës FIFA 2026 që do të vijë pas turneut të Katarit.

Për herë të parë që nga Franca 1998, FIFA do të zgjerojë ekipet e kualifikuara nga 32 në 48 ekipe.

Në vitin 1998, FIFA zgjeroi Kupën e Botës në 32 ekipe, duke shpërblyer skuadra më konkurruese në turne.

Megjithatë, formati i Kupës së Botës 2026 do të jetë i ndryshëm nga edicionet e mëparshme.

Sipas FIFA-s, Kupa e Botës 2026 do të ketë 16 grupe me nga tre ekipe. Dy skuadrat e para të secilit grup do të kualifikohen në një fazë eliminatore me 32 ekipe.

Formati i ri krijoi kritika mes shtypit, lojtarëve dhe tifozëve të futbollit.

Argumentet më të zakonshme të paraqitura janë se niveli i fushës së lojës së turneut do të ulet dhe do të ketë 80 ndeshje në vend të 64, duke gjeneruar më shumë lodhje te lojtarët.

Qytetet ku mund të zhvillohen ndeshjet e Botërorit:

Shtetet e Bashkuara:

-Atlanta (Mercedes-Benz Stadium)

-Boston (Gillette Stadium)

-Cincinnati (Paul Brown Stadium)

-Dallas (AT&T Stadium)

-Denver (Empower Field at Mile High)

-Houston (NRG Stadium), Kansas City (Arrowhead Stadium)

-Los Angeles (Rose Bowl and SoFi Stadium)

-Miami (Hard Rock Stadium)

-Nashville (Nissan Stadium)

-New York/New Jersey (MetLife Stadium)

-Orlando (Camping World Stadium)

-Philadelphia (Lincoln Financial Field)

-San Francisco (Levi’s Stadium)

-Seattle (Lumen Field)

-Baltimore (M&T Bank Stadium)

Kanada:

-Edmonton (Commonwealth Stadium)

-Toronto (BMO Field)

-Vancouver (BC Place)

Meksikë:

-Guadalajara (Estadio Akron)

-Mexico City (Estadio Azteca)

-Monterrey (Estadio BBVA)

Marketing