Kombëtarja e Zvicrës tregoi një paraqitje të mirë ndaj Brazilit, i cili është  favorit për titull në Botëror, por nuk mundi të shmangë humbjen. Casemiro siguron kualifikimin në fazën e hershme të 16-tës për Seleçao, shkruan Blick, përcjell Albora.ch.

Marketing

Tifozët, lojtarët dhe e gjithë Zvicra kanë pritur me padurim goditjen e Kupës së Botës kundër Brazilit prej muajsh. Motoja para ndeshjes ishte e qartë: luaj në zero.

Dhe kështu performojnë zviceranët. I kontrolluar, i koncentruar, i qartësuar. Ata i japin Seleçaos vetëm dy shanse në raundin e parë, gjë që shkakton një rritje të pulsit. Sommer mori shkëlqyeshëm një diplomë Vinicius (27), pak më pas ai mbajti atë të Raphinha (31). Ka pak për të parë nga reparti ofensiv i Zvicrës gjatë gjithë lojës, dy herë bëhet paksa i rrezikshëm pas topave nga këndi.

Tronditja pason pas një ore të mirë: Vinicius Jr. shënon, Brazili kryeson – nëse nuk do të ishte për VAR. Kjo demaskon një pozicion jashtë loje të Richarlison, i cili luajti në Casemiro. Kjo është pikërisht ajo që godet në fazën përfundimtare.

Për herë të parë ndonjëherë, Zvicra humbet në Kupën e Botës kundër Brazilit. Dhe si katër vite më parë, do të ketë një finale kundër Serbisë për biletën e 1/8-tës (e premte, ora 20:00).

Marketing