Zyrtarët kinezë të shëndetësisë thonë se valës aktuale të infeksioneve me COVID në Kinë “po i vjen fundi”.

Marketing

Numri i rasteve të rënda dhe vdekjeve me COVID po bie, tha në një raport Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Ai gjithashtu tha se nuk kishte pasur “asnjë rikthim të dukshëm” gjatë festave të Vitit të Ri Hënor javën e kaluar, ku miliona u ribashkuan për tubime familjare, shkruan BBC.

Ka kohë që janë ngritur pikëpyetje në lidhje me raportimin e Kinës për COVID. Por ekspertët thonë se rënia e raportuar tani korrespondon me kohën e pritshme të përfundimit të kësaj vale të madhe.

Virusi shpërtheu nëpër qytete dhe qyteza kineze pasi autoritetet hoqën kufizimet zero-COVID në dhjetor. Megjithatë, normat e vizitave në klinikën e etheve kanë rënë mbi 90 për qind deri në janar dhe normat e shtrimit në spital janë ulur mbi 85 për qind.

Marketing