Temat e tyre përfshijnë skandale financiare, një dëshmitar të Holokaustit dhe teorinë e qelizave

Marketing

Politika dhe aktualiteti

“Qyteti i pamundur” nga Karen Cheung

Një rrëfim personal ndriçues dhe emocionues i mënyrës sesi Hong Kongu u përball me trazira të shumta në vitin 2019. Autori flet për një brez të dëshpëruar të rinjsh në Hong Kong, të ndërgjegjshëm se qyteti i tyre i lindjes ka humbur atë që e bëri atë shtëpi.

“Nuk ka aksidente” nga Jessie Singer

Një vështrim se, përse amerikanët kanë shumë më shumë gjasa të pësojnë aksidente të dhunshme sesa njerëzit në vendet e tjera të pasura.

“Njeriu i besimit” nga Maggie Haberman

Një kronikë e jetës dhe gënjeshtrave të presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara, Donald Trumpit.

“Jemi lodhur nga dhuna” nga Matt Easton

Një rrëfim i përpiktë i përpjekjeve për të sjellë para drejtësisë vrasësit e Munirit, një aktivist i shquar indonezian i të drejtave të njeriut i vrarë në vitin 2004.

“Të zhveshurit nuk kanë frikë nga uji” nga Matthieu Aikins

Në vitin 2016, autori, një gazetar kanadez, shkoi në fshehtësi për të shoqëruar një mik afgan në udhëtimin e tij të rrezikshëm drejt një jete të re në Evropë, duke ditur gjithmonë se, ai mund të rikthehej në shtetësinë e tij perëndimore, ndërsa shoku i tij do të duhet të mbështetet në fatin e tij. Rezultati është një pasqyrë shkatërruese e krizës së refugjatëve.

“Epoka e njeriut të fortë” nga Gideon Rachman

Është e habitshme se sa prej liderëve të sotëm i përshtaten formës së njeriut të fortë, vëren një kolumnist për Financial Times (dikur i The Economist). “Subjektet e tij, duke përfshirë Xi Jinping dhe Princin Muhamed bin Salman, janë një kërcënim jo vetëm për mirëqenien e vendeve të tyre”, thotë ai, “por edhe për një rend botëror në të cilin idetë liberale po luftohen gjithnjë e më shumë”.

“Arma ekonomike” nga Nicholas Mulder

Një histori e rastësishme e përdorimit të sanksioneve ekonomike gjatë periudhës ndërmjet luftërave të shekullit të 20-të. Suksesi i tyre paralajmëron të mos shpresojnë se sanksionet e Perëndimit kundër Rusisë mund të sjellin fundin e luftës në Ukrainë.

Biznesi dhe ekonomia

“Burrat e parave” nga Dan McCrum

Historia dramatike e vdekjes së ëirecard, dikur një nga yjet më të ndritur të teknologjisë në Evropë.

“Lufta e Çipave” nga Chris Miller

Çipat janë qendra e jetës moderne, ata fuqizojnë gjithçka, nga sistemet e avancuara të armëve deri tek tharëset, por zinxhiri i furnizimit është jashtëzakonisht i brishtë. Shumë vende i shohin çipat si një aset strategjik. Ky libër në kohën e duhur tregon se si forcat ekonomike, gjeopolitike dhe teknologjike formësuan një industri thelbësore.

“Të vdekur në ujë” nga Matthew Campbell dhe Kit Chellel

Librat për transportin tregtar rrallëherë janë kaq tërheqës, por ky tregon se çfarë ndodhi në të vërtetë kur piratët sulmuan Virtuozin Brillante në Gjirin e Adenit në vitin 2011. Një histori befasuese e mashtrimit dhe mosndëshkimit.

“Ligji i Pushtetit” nga Sebastian Mallaby

Kapitalistët sipërmarrës shpesh akuzohen se i japin përparësi rritjes me çdo kusht, duke ushqyer kështu një kulturë kapitaliste agresive të pamatur. Në këtë libër autoritar, një ish-gazetar në The Economist pranon të metat e industrisë, por mbron me elokuencë arritjet e saj.

“Përfitim” nga William Magnuson

Një histori e mrekullueshme e korporatave. Ndërmarrjet private kanë prodhuar disa nga arritjet më të mëdha të njerëzimit.

“Butler drejt botës” nga Oliver Bullough

Pas Luftës së Dytë Botërore, Britania u “ofroi mirëseardhjes” plutokratëve dhe oligarkëve.

“Përkulur drejt utopisë” nga J. Bradford DeLong

I shkruar me zgjuarsi dhe stil, ky libër vendos sukseset dhe fatkeqësitë e shekullit të 20-të në kontekstin e tyre ekonomik. Duke vepruar kështu, ai ofron njohuri se si gjërat kanë shkuar keq në vitet e fundit dhe çfarë duhet të shkojë siç duhet për të shmangur katastrofa në shekullin aktual.

“Dështimi i energjisë” nga William Cohan

Një studim monumental i firmës së themeluar në 1892 si General Electric Company. Kjo histori tregon se sa të rëndësishëm janë njerëzit e biznesit dhe se, si shkëlqimi i tyre ndonjëherë mund të bëhet një dobësi e rrezikshme.

Biografia dhe kujtimet

“Artisti i Arratisjes” nga Jonathan Freedland

Kjo histori torturuese dhe befasuese tregohet me ritëm dhe vrull dhe është një shtesë e rëndësishme në historiografinë e Holokaustit.

“Facemaker” nga Lindsey Fitzharris

Një biografi tërheqëse e një kirurgu plastik mjeshtëror, është një haraç inkurajues për përparimin mjekësor.

“Agatha Christie” nga Lucy Worsley

Më 3 dhjetor 1926, romancierja e njohur la burrin dhe vajzën e vogël dhe u zhduk për 11 ditë. Kjo zhdukje misterioze është në qendër të kësaj biografie të re plot ngjyra, e cila bashkon atë që ndodhi në të vërtetë.

“Huxleys” nga Alison Bashford
Julian Huxley dhe Thomas Henry Huxley, gjyshi i tij, ishin të dy bashkëpunëtorë të darvinizmit. Ata kishin shumë të përbashkëta dhe ishin të dy poetë. Jetët e të dyve janë ndriçuar me kujdes në këtë biografi të dyfishtë.

“Shpikësi i së ardhmes” nga Alec Nevala-Lee

Buckminster Fuller ishte një arkitekt dhe inxhinier amerikan që ka thyer rrugën. Ai vjen në jetë si një vizionar që u ngrit mbi papërsosmëritë e tij për të punuar për të mirën e njerëzimit.

“Hayek” nga Bruce Caldwell dhe Hansjoerg Klausinger

Një rrëfim elegant i një prej figurave më interesante në ekonominë e shekullit të 20-të. Ai është i mbushur me anekdota të mëdha. Kryesisht konfirmon pikëpamjen se, ai ishte një burrë mjaft i çuditshëm dhe jo shumë i këndshëm.

Historia

“Budapesti” nga Victor Sebestyen

Autori, i cili u largua nga qyteti si fëmijë pas kryengritjes kundër sundimit komunist në vitin 1956, shkëlqen në përshkrimin e lulëzimit të Habsburgëve të Budapestit, rolin historik të popullsisë së tij hebreje dhe mendjemadhësinë dhe poshtërimet që kanë ndihmuar në formimin e qytetit.

“Rrethimi i Shtëpisë së Besnikërisë” nga Jessie Childs

Tema e gjerë e këtij libri prekës është ajo që u ndodh njerëzve gjatë luftës civile. Libri tregon se sa afër çnjerëzimit është gjithmonë njerëzimi. Fokusi është në një episod në luftën civile angleze, por historia është e përjetshme.

“Gjarpri i mbështjellë në Napoli” nga Marius Kociejoëski

Për të shkruar për Napolin, duhet të jesh me të vërtetë një poet ose, akoma më mirë, një librashitës antikuar. Ky autor i ka të dyja dhe ka prodhuar një vepër të lezetshme që është po aq eklektike, labirintike, ironike dhe tronditëse sa vetë qyteti i madh italian.

“Një tubacion kalon nëpër të” nga Keith Fisher

Një histori e gjerë, e hulumtuar në mënyrë skrupuloze e naftës nga epoka e Paleolitit deri në Luftën e Parë Botërore. Ari i zi ka qenë sa mallkim aq edhe bekim për njerëzit në tokën e të cilëve është gjetur. Një lexim bindës dhe një udhëzues jashtëzakonisht i vlefshëm për një industri të madhe dhe të tmerrshme.

“Bota: Një histori familjare” nga Simon Sebag Montefiore

Autori sjell në jetë kastën e tij të titanëve, mashtruesve dhe psikopatëve dinastikë me portrete të mprehta. Një epikë që njëkohësisht argëton dhe informon.

Trillimi

“Shtëpia e ëmbëlsirave” nga Jennifer Egan

Një roman për njerëzit të cilët bëjnë publike jetën e tyre private në këmbim të përfitimit. Ky roman tregon varësinë ndaj teknologjisë, dhe mund të konsiderohet një lloj “Middlemarch” i shekullit të 21-të.

“Maror” nga Lavie Tidhar

Korrupsioni, droga dhe vrasja janë pjesë e kësaj sage të egër ambicioze të vendosur për katër dekada në Izrael që nga fillimi i viteve 1970.

“Still Born” nga Guadalupe Nettel

Një roman për zgjedhjet që bëjnë gratë nëse do të kenë fëmijë dhe çfarë ndodh nëse pasardhësit e tyre rezultojnë ndryshe nga sa prisnin.

“Pemët” nga Percival Everett

Një përrallë shumë qesharake, me guxim, satirike për racizmin.

“Gjëra të vogla si këto” nga Claire Keegan

Në prag të Krishtlindjes në 1985, Bill Furlong, një tregtar qymyri dhe druri, po bën dërgesa në qytetin e tij të vogël irlandez. Mendja e tij është në fëmijërinë e tij të paqëndrueshme dhe rregullimet festive për pasardhësit e tij. Një libër i shkurtër me një hero të qetë e të zakonshëm.

“Kur ishim zogj” nga Ayanna Lloyd Banwo

I vendosur në Trinidad, ky roman debutues tregon për betejat e veçanta dhe fatet e binjakëzuara të dy personazheve nga sfera të ndryshme të jetës.

Kultura dhe idetë

“Of boys and men” nga Richard Reeves

“Në një farë mënyre bota mbetet e dominuar nga meshkujt, megjithatë shumë meshkuj janë duke mbetur prapa”, thotë autori. Djemtë shkojnë më keq se vajzat në shkollë dhe kanë më shumë gjasa të përfundojnë në burg ose të vrasin veten.

“Jeta është e vështirë” nga Kieran Setiya

Një profesor i filozofisë argumenton se, vuajtja nuk duhet të zvogëlojë ose prishë një jetë të mirë. Sipas tij mund të jetosh mirë pavarësisht vështirësive.

“Nënkomploti” nga Megan Walsh

Autori ka dhënë një rast të fuqishëm për lexuesit anglofonë që duan të kuptojnë Kinën, të shikojnë përtej titujve dhe t’u drejtohen edhe më tepër librave.

“Papirusi” nga Irene Vallejo

Një histori e gjallë e librave në botën e lashtë. Fjalët dhe tregimet në papiruset janë po aq shkatërruese sa edhe interneti.

“Rebelë të mrekullueshëm” nga Andrea Wulf

Një biografi e grupit “Jena Set”, një bandë intelektualësh të rinj gjermanë që luajtën një rol të jashtëzakonshëm në lëvizjen, që u bë e njohur si Romantizëm.

Shkencë dhe Teknologji

“Kënga e Qelisë” nga Siddhartha Mukherjee

Një turne në horizontin e teorisë së qelizave, nga një onkolog klinik dhe profesor i asaj lënde në Universitetin e Kolumbisë.

“E pakapshme” nga Frank Close

Një biografi e Peter Higgs, fizikanit të turpshëm pas të cilit u emërua grimca.

“Një botë e pamasë” nga Ed Yong

Shqisat njerëzore mund të perceptojnë vetëm një pjesë të energjisë dhe informacionit që lëviz nëpër botë. Kafshët menaxhojnë shumë më tepër: disa zogj mund të ndjejnë fushat magnetike, bletët mund të shohin dritën ultravjollcë dhe lakuriqët e natës perceptojnë mjedisin e tyre duke përdorur valët e zërit.

“Përtej masës” nga James Vincent

Nga “Kategoritë” e Aristotelit deri te taksonomia Lineane e biologjisë, njerëzit janë ndarës, jo copëza, që kërkojnë përgjithmonë të analizojnë dhe të përcaktojnë sasinë e botës.

“Makina e Barazisë” nga Orly Lobel
Ky autor pajtohet me ata që kanë frikë se inteligjenca artificiale mund të jetë e njëanshme.

“Kjo mbështjellje mortore” nga Andrew Doig

Një biokimist në Universitetin e Mançesterit ofron një histori çuditërisht optimiste të vdekjes dhe tregon për mrekullitë mjekësore që mund të qëndrojnë përpara. Një histori fuqizuese e zgjuarsisë njerëzore.

Marketing