Të gjithëve na ndodh shpesh që të kemi shqetësime në stomak, këto mund të shoqërohen me të përziera, ngërçce apo diarre. Kjo gjendje ju ndikon në përditshmërinë tuaj dhe e keni të vështirë të vazhdoni rutinën tuaj. Edhe pse tashmë ju e dini se duhet të bëni kujdes dhe duhet të hani ushqime të lehta, por ka disa ushqime që ju se dinit se do të mund t’iu bëjnë të ndiheni mirë më shpejt nga sa e prisni.

Marketing

Oriz

Kur keni shqetësime në stomak, është mirë të konsumoni ushqime të lehta si orizi, buka e thekur ose patate të ziera ose. Përveç se ndihmojnë në sistemin tretës ato gjithashtu ndihmojnë në ndalimin e diarresë dhe gjithashtu ju përfitoni dhe lëngjet që tashmë i keni humbur.

Xhenxhefil

Mijëra studime kanë vërtetuar se xhenxhefili vepron në mënyrë efektive si një ilaç kundër të përzierave dhe mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm të sistemit tretës. Pra, nëse vendosni të hani xhenxhefil, është  e rekomandueshme 4 gramë në ditë. Ju gjithashtu mund të preferoni xhenxhefil të freskët ose ta zieni në ujë të ngrohtë për një pije relaksuese.

Pure molle

Ashtu si bananet, mollët janë një burim i mirë i pektinës, i cili redukton simptomat e diarresë. Nëse keni probleme me stomakun, hani mollë të ziera në vend të zakonshmëve, sepse mollët e gatuara treten më lehtë.

Çaj bimor

Përveç efekteve qetësuese të një filxhani çaji të nxehtë, kamomili dhe nenexhiku njihen për vetitë e tyre kuruese kur bëhet fjalë për stomakun tuaj. Një studim i fundit tregoi se mente aktivizon kanalin e dhimbjes së zorrëve. Gjithashtu ndihmon në luftimin e të përzierave. Hulumtimet e kufizuara kanë treguar se kamomili gjithashtu qetëson dhimbjet e stomakut.

Kos

Shumica e produkteve të qumështit janë të dëmshme për stomakun, por një porcion me kos mund të ketë efektin e kundërt. Çelësi është të zgjidhni kos që është i përbërë me baktere aktive të shtuara, pasi ato rrisin numrin e tyre në zorrë, duke stimuluar tretjen dhe duke reduktuar ndjenjën e pakëndshme të fryrjes. Ju duhet të konsumoni kos organik. 

Marketing