Hetuesit që po hetojnë kartonin e Granit Xhakës në fitoren e Arsenalit në Premier League ndaj Leeds United në sezonin e kaluar, po shqyrtojnë një komplot të dyshuar kriminal që përfshin mafien shqiptare dhe një ish-futbollist profesionist, i cili është dënuar për trukim ndeshjesh.

Marketing

Sportsmail zbuloi në qershor se hetimi i FA për kartonin e verdhë të çuditshëm të Xhakës për humbje kohe dhjetorin e kaluar iu kalua Agjencisë Kombëtare të Krimit, e cila drejton luftën e Britanisë së Madhe kundër krimit të rëndë dhe të organizuar.

Hetimi i FA u shkaktua nga pamje të dyshimta bastesh që u shfaqën në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në Elland Road, me 52,000 funta të vendosura për Xhakën që të ndëshkohet me karton të verdhë në 10 minutat e fundit të lojës, raporton DailyMail, transmeton Klankosova.tv.

Xhaka u ndëshkua me karton të verdhë nga gjyqtari Andre Marriner në minutën e 86-të pasi vonoi të ekzekutonte një goditje dënimi, pavarësisht se Arsenali po fitonte 4-1 dhe kishte kontroll të plotë të lojës.

Sportsmail i është thënë se hetuesit e NCA kanë zbuluar prova të shumave të konsiderueshme të basteve në kriptovaluta në tregje që nuk janë të rregulluara në këtë vend, me një pjesë të madhe të aktivitetit që mendohet se ka ndodhur në Shqipëri.

NCA po shqyrton gjithashtu pretendimet se Alban Jusufi, një sulmues suedezo-shqiptar i dënuar me pesë vjet pezullim për trukim ndeshjesh nga gjykatat suedeze në vitin 2017, bëri shuma të mëdha duke vënë bast që Xhaka të ndëshkohej.

41-vjeçari u shpall fajtor për korruptimin e portierit të AIK-ut, Kyriakos Stamatopoulos, me 150,000 £ për të mos performuar mirë përpara një derbi kundër IFK Gothenburg në 2017. FA e Suedisë e shtyu ndeshjen pasi u raportua trukimi i ndeshjes.

Marketing