Një gjykatës kanadez ka urdhëruar heqjen e bllokadave të transportit në kufirin Kanada-SHBA. Gjykatësi Xhefri Marawetz i ka dhënë leje policisë për të hequr protestuesit që bllokojnë korridoret tregtare mes dy vendeve me forcë, raporton ticinonews, përcjellë albora.ch.

Marketing

Të gjitha opsionet “janë në tryezë” për t’i dhënë fund protestës së kamionëve që ka paralizuar Otava dhe ka mbyllur arteriet kryesore në kufirin mes Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara, tha mbrëmë kryeministri kanadez Justin Trudeau.

Ai theksoi se ndërhyrja e ushtrisë për të zhbllokuar rrugët është vetëm një hipotezë e vendpushimit të fundit.

Protestat kanë vazhduar prej ditësh dhe janë kundër kufizimeve të vëna për Çovidin.

Oficerët e policies të vendosur në një parking pranë hyrjes së Urës së Ambasadorit, shpërndanë fletushka rreth gjobave që rrezikojnë që kur hyri në fuqi gjendja e jashtëzakonshme e shpallur në Ontario./albora.ch/.

Marketing