Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase thotë se sëmundja e dyshuar e Putinit në Rusi nxiti planet për grusht shtet

Marketing

Një ish-spiun britanik, i cili ka shkruar për aferat e ish-presidentit amerikan Donald Trump me Rusinë, ka thënë se ka mësuar nga burime të besueshme se presidenti rus Vladimir Putin është i sëmurë rëndë, shkruan Business Insider .

Christopher Steele , i cili për vite drejtoi departamentin e Shërbimit Informativ Sekret Britanik, të ashtuquajturit MI6, e ngarkuar me Rusinë dhe një spiun britanik në Moskë prej vitesh, i tha Sky News: “Duke pasur parasysh atë që kemi dëgjuar nga burime në Rusi dhe gjetkë, Putini është me të vërtetë i sëmurë shumë rëndë”.

Thashethemet për shëndetin e presidentit 69-vjeçar rus qarkullojnë prej kohësh. Të shtunën, kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, gjeneralmajor Kirilo Budanov , i tha Sky News se Putin ishte në ‘gjendje shumë të keqe mendore dhe fizike dhe shumë i sëmurë’.

Budanov vazhdoi të sugjeronte se sëmundja e supozuar e Putinit në Rusi nxiti planet për një grusht shteti.

Dhe Steele tha se shëndeti i Putinit ishte një ‘element i rëndësishëm’ në marrjen e vendimeve për Ukrainën.

“Nuk është plotësisht e qartë se çfarë është sëmundja – nëse është diçka e pashërueshme apo terminale apo çfarëdo tjetër. Por kjo është sigurisht pjesë e ekuacionit”, tha ai.

Akuzat vijnë disa ditë pasi revista New Lines publikoi pretendimet e një oligarku rus të paidentifikuar, i cili tha se “Putini është shumë i sëmurë dhe ka kancer në gjak”. New Lines konfirmoi identitetin e oligarkut, por nuk mundi të konfirmonte vërtetësinë e regjistrimit.

Është e pamundur të konfirmohen thashethemet për shëndetin e Putinit dhe një sërë sëmundjesh nga të cilat ai dyshohet se vuan. Media kërkimore ruse Proekt shkroi në prill se lideri rus ishte vizituar dhjetëra herë kohët e fundit nga një specialist i kancerit të tiroides.

Ndërkohë, ish-agjenti i KGB-së, Boris Karpichkov , i tha The Sun, pa përmendur një burim, se kishte ‘shqetësime serioze’ se Putin vuante nga sëmundja e Parkinsonit dhe çmenduria, ndër të tjera.

Artikulli i Sun vazhdon për javë të tëra spekulimesh nga tabloidë të ndryshëm për fytyrën e fryrë të Putinit dhe fotot nga një takim me ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu , gjatë të cilit ai u kap pas tryezës.

Nga rruga, Steele është autor i një dosjeje të inteligjencës për Donald Trump, e cila përfshin pretendime për ekzistencën e videove ruse në të cilat Trump u filmua në situata të ndryshme të turpshme përpara se të hidhej në politikë.

Por asnjë provë nuk është gjetur se regjistrime të tilla ekzistojnë dhe besueshmëria e aspekteve të tjera të raportit të tij është vënë në pikëpyetje, shkroi CNN.

Steele punoi në Moskë si spiun nën mbulimin diplomatik në vitet 1990 për tre vjet, dhe midis 2006 dhe 2009 ai ishte kreu i departamentit të MI6 të Rusisë./alboa.ch

Marketing