10 udhëtarë mbetën të vdekur, ndërsa 8 të tjerë pësuan lëndime të shkallëve të ndryshme në një aksident rrugor me një kamion në rajonin veriperëndimor të Nigerisë, thanë autoritetet lokale.

Marketing

Kamioni i mbingarkuar me bagëti dhe 18 pasagjerë, humbi kontrollin dhe ishte me shpejtësi maksimale në fshatin Gora të zonës së qeverisë lokale Malumfashi të shtetit verior të Katsina, tha Abubakar Usman, një zëdhënës i Trupave Federale të Sigurisë Rrugore.

Gjithashtu, disa bagëti u vranë në aksidentin me kamion, tha Usman, duke vënë në dukje se automjeti ishte rrugës për në qytetin Ëarri në rajonin Delta të vendit.

Ai tha se shoferi i kamionit humbi kontrollin në një kthesë të fortë dhe u përplas. Shumica e pasagjerëve në bord ishin nga zonat përreth kufirit nigerian me Republikën e Nigerisë.

Zyrtari tha se policia lokale ka nisur një hetim për incidentin.

Aksidentet vdekjeprurëse rrugore raportohen shpesh në Nigeri, shpesh të shkaktuara nga mbingarkesa, kushtet e këqija të rrugës dhe pakujdesia./albora.ch/

Marketing