Lajmet se shqiptarët në Zvicër apo Gjermani shkaktojnë probleme janë të shumta, por shumë here ka ndodh që heroizmi I shqiptarëve ka tejkaur pritshmeritë duke e rrezikuar edhe vetën për të ndihmuar të tjerët dhe komunitetin ku jetojnë.

Marketing

Derisa Zvicra konsiderohet shtëpi dhe familje për mija e mija shqiptarë që jetojnë atje, atëherë edhe kontributi për atë vend dhe njërzit që jetojnë aty është i domosdoshëm.

Një lajm që i bëri të gjithë krenar ishte kur një djalosh nga Kosovari hyn mes flakëve për ta shpëtuar serben në Zvicër. Një shqiptar nga Kosova, me banim në Gjenevë të Zvicrës, ishte konsideruar si hero nga mediat atje, pasi ka rrezikuar jetën e tij për ta shpëtuar një serbe.

Mexhidi nga Kosova ditë më parë kishte parë tym që po dilte nga një banesë dhe ka dëgjuar thirrjet për ndihmë nga një grua, ndërsa pa u menduar fare ai ka hyrë mes flakëve dhe tymit për ta shpëtuar Ivanën.

Mexhid Rashiti

“Dikush po bërtiste në një ballkon. Nga dritarja e katit të poshtëm dilte tym, vrapova dhe hyra, kishte aq shumë tym, sa nuk gjeta njeri. Dola për të marrë frymë dhe u ktheva, pastaj munda ta tërhiqja zvarrë Ivanën në dritare, por jo ta nxirrja jashtë. Një fqinj më dha një leckë të lagur, shkova përsëri, sepse mendova se një fëmijë ishte ende në të, më pas mbërritën zjarrfikësit”, kishte rrëfyer Mexhidi për mediat zvicerane.

20min.ch shkuan se historia është edhe më e bukur, pasi Ivana është me origjinë serbe dhe Mexhidi është kosovar, popuj që kanë qenë në luftë. Dy protagonistët janë larg kësaj armiqësie.

“U hodh në zjarr për mua”, lavdëron Ivana, e cila buzëqesh me rastin që i ka ndodhur që “një kosovar të shpëtojë një serb në mbrëmjen e Pashkëve Ortodokse dhe në mes të Ramazanit”.

26-vjeçari, i cili po ashtu ishte shtruar në spital për një ditë, sigurisht që nuk kishte dijeni për origjinën e Ivanës.

“Edhe po ta dija, nuk do të kishte ndryshuar asgjë. nuk e mendoja. Kishte një jetë për të shpëtuar, serb ose shqiptar nuk ka rëndësi”, thotë ai.

Dëshmi e spontanitetit të tij, Mexhidi nuk rrezikoi vetëm shëndetin e tij. Pa dokumente, ai nuk kishte asnjë interes të ekspozohej.

Ai sot shpreson që altruizmi i tij të mos e dëmtojë.

“Nuk do ta zhgënjej kurrë”, betohet Ivana.

Një rast tjeter heroizmi I shqiptarit ishte ai në Gjermani ku taksisti shqiptar gjeti kuletën e lojtarit Manuel Neuer, shkruan Albora.ch

Hazir Stublla

Hazir Stublla, një taksist shqiptar në Gjermani, e gjeti kuletën e yllit të Bayern Munich dhe Gjermanisë, Manuel Neuer, dhe udhëtoi plot 120 kilometra për t’ia dorëzuar atë ashtu siç e gjeti.

Disa javë më parë, Neueri e kishte humbur kuletën gjatë një udhëtimi me taksi. Rastësisht, taksi i takonte një shofer me prejardhje shqiptare.

Kur Haziri e kishte pastruar taksin e vet, ai e kishte gjetur një kuletë në të, që për habinë e tij i takonte të famshmit Manuel Neuer.

Haziri, taksist në Munih, e mban në mend mëngjesin e hershëm të asaj dite kur e kishte marrë Neuerin në taksin e vet.

“Po qëndroja në Odeonsplatz. Manuel Neuer u fut në taksi me një person tjetër dhe e mbajti derën hapur për të. E njoha menjëherë por nuk fola me të”, tha Haziri për gazetën gjermane Bild.

Pas udhëtimit, duke e pastruar veturën, Haziri e vërejti se Neueri e kishte harruar kuletën e vet të lëkurës bashkë me para kesh dhe dokumente personale.

“Emri dhe adresa e Neuerit ishin në letërnjoftimin e tij”, tha Haziri.

Përveç kartelave bankare, në kuletën e tij ai i kishte gjetur edhe rreth 800 euro kesh. Për Neuerin, humbja e kartelave bankare dhe e letërnjoftimit do kishin qenë telashi kryesor.

Prandaj, Haziri bëri gjithçka që mundi për t’ia kthyer kuletën pronarit. Haziri kishte shkuar te shtëpia dhe të vila e Neuerit në Tehernsee për t’ia dorëzuar kuletën. Por nuk e kishte gjetur futbollistin aty por kuletën ia kishte dorëzuar një konsulenti të tij.

Sipas Bild, Haziri udhëtoi në një rrugë për në shtëpinë e Neuerit që me taksi do të kishte kushtuar rreth 400 euro.

Pas dy javëve, portieri gjerman 36-vjeçar e falënderoi më në fund taksistin shqiptar me një fanellë të nënshkruar.

Një burr tjetër shqiptar kishte berë një ndihmë të madhe një përsoni që i ishte venë flaka nga dikush, ai menjëherë e ndihmoi atë.

Sulejman S, Foto: blick.ch

Një burrë (32) është rrahur keq dhe është djegur nga zjarri në një stacion autobusi në Winterthur ZH të shtunën e kaluar. Autorët ende nuk janë kapur. Në fund të fundit, ka reagues të parë që ndoshta kanë parandaluar ngjarjen më të keqe. Njëri prej tyre ishte shqiptari Sulejman S. 33 vjeçar, shkruan blick përcjell Albora.ch

Sulejman S.* (33) nuk do ta harrojë kurrë këtë mbrëmje. Është pak pas orës 23:00. Ai po ecte pranë stacionit të autobusit Waser në Winterthur ZH kur një koleg papritmas doli me vrap. “Më tha se ka nevojë për ndihmë dhe duhet t’i jap ujë për ta shuar”, tha punëtori i fabrikës. Në fillim ai mendoi se shoku i tij po bënte shaka. “Por kur më tha se një burri i ishte vënë zjarri, i dhashë menjëherë shishen e ujit që e mbaj gjithmonë me vete”.shkruan blick.ch.

Pas kësaj, Sulejman S. ndjek kolegun e tij në stacionin e autobusit, ku një 32-vjeçar mbeti i plagosur në një sulm nga disa persona mbrëmjen e së shtunës së kaluar . Sipas policisë kantonale të Cyrihut, burri hipi në linjën 2 të autobusit rreth orës 23:00 në stacionin e autobusit Depot. Në automjet ndodheshin një grup të rinjsh. Për shkak të hapësirës mjaft të ngushtë, udhëtari i vetëm u përplas.

Anëtarët e grupit i kërkuan burrit në stacionin e autobusit Waser të zbriste dhe gjithashtu u larguan nga autobusi. Pasi automjeti u largua, “disa burra nga grupi e goditën me grushte dhe shkelma me grushte dhe këmbë 32-vjeçarin”, tha policia. Një pjesëtar i grupit ka spërkatur edhe një lëng të ndezshëm dhe e ka ndezur atë, në mënyrë që viktima “ka pësuar mavijosje dhe djegie”.

Sulejman S. dhe kolegu i tij ishin ndër personat e parë që dhanë ndihmën e parë në stacionin e autobusit. Një kalimtar dhe një shofer tashmë kishin ndaluar. Kur autorët e vunë re këtë, ata u larguan në drejtim të qendrës Seen në Winterthur. “Ata thuhet se i kanë goditur me një dërrasë druri nga një mobilie që ishte jashtë për asgjësim”, thotë Sulejman S. Viktima, të cilin ai nuk e njihte, nuk dukej mirë. Fatmirësisht disa persona ndihmuan”.

Albora.ch

Marketing