Britanikja The Sun publikoi detaje të historisë së një avioni misterioz që vizitoi Rusinë dhe Venezuelën, disa javë para se avioni i lidhur me Iranin të kapej në Argjentinë.

Marketing

Një Boeing 747 u ndalua këtë javë në Buenos Aires, ku autoritetet argjentinase e kontrolluan nën dyshimin për aktivitete të inteligjencës, duke arrestuar 19 anëtarë të ekuipazhit, shkruan The Sun.

Midis ekuipazhit ishin pesë iranianë të dyshuar për lidhje me forcat Quds , një krah sekret i Gardës Revolucionare Islamike, i emëruar nga terroristët iranianë përgjegjës për operacione sekrete të jashtme.

Disidentët iranianë kanë paralajmëruar se ndalimi i avionit është dëshmi se regjimi po përhap terrorizëm, i cili sponsorizohet nga shteti në kontinentin amerikan, pikërisht në oborrin e shtëpisë së Shteteve të Bashkuara.

Anëtarët e grupit terrorist të IRGC, Forca Quds, dyshohet se ishin në aeroplan.

Irani gjithashtu besohet se furnizon me armë vende si Venezuela, por armët nuk u gjetën në një Boeing 747.

Të dhënat e fluturimit tregojnë se avioni duket se është nisur nga kryeqyteti rus Moska, kryeqyteti i Iranit, Teherani dhe selia e Venezuelës në Karakas, disa javë para se të kapej nga Argjentina.

Duket se Boeing 747 ka vizituar tre herë kryeqytetin e Venezuelës para ndalimit, si dhe është ndalur në Beograd dhe Meksikë , shkruan The Sun.

Uashingtoni po e ndjek nga afër rastin dhe Izraeli ka lavdëruar Argjentinën për identifikimin e një “kërcënimi të mundshëm”, duke paralajmëruar se linjat ajrore iraniane mund të përfshihen në transferimin e armëve, njerëzve dhe pajisjeve te IRGC.

Foto: Twitter

Marketing