Në një qendër tregtare në Kopenhagë ka pasur të shtëna me armë zjarri në të cilën janë plagosur disa persona, njofton policia.

Marketing

Një person është arrestuar në lidhje me të shtënat në Field’s, ka konfirmuar policia, por nuk ka dashur të zbulojë identitetin e personit të arrestuar.

Policia po u bën thirrje njerëzve brenda qendrës tregtare të qëndrojnë brenda dhe të presin oficerët përmes Twitter. Të gjithë të tjerët duhet të qëndrojnë larg atyre të Field-it, thanë ata.

Ata u kërkuan dëshmitarëve që dinë më shumë për të shtënat të kontaktojnë me ta. Ata thonë në Twitter se do të publikojnë më shumë detaje sapo t’i kenë.

“Ne jemi ende në kërkim të qendrës tregtare dhe po përpiqemi të sigurojmë zonën, tha zëvendësshefi i policisë Lars Ole Karlsen për mediat daneze.

Rigshospitalet njoftoi se po trajtojnë tre pacientë që ndodheshin në Field në momentin e të shtënave.

Një sulmues me armë dyshohet se është duke ecur nëpër qendrën tregtare, por ky informacion ende nuk është konfirmuar.

Një numër i madh policësh dhe disa autoambulanca ndodhen në terren. Një helikopter u ngrit gjithashtu dhe policia rrethoi zonën përreth Field’s.

Në rrjetet sociale është shfaqur një video nga qendra që tregon kaosin në momentin e të shtënave, ndërsa në video dëgjohen edhe britma.

Gjithashtu është publikuar video e njerëzve që vrapojnë të frikësuar nëpër rrugët pranë qendrës tregtare Field në Kopehagen.

– Ishim brenda me tre fëmijë të vegjël në dyqanin H&M. Papritur dëgjuam të shtëna, ishte me të vërtetë e fortë, si plumba që kalonin pranë H$M në katin e parë. Njerëzit nxituan në dyqan dhe bërtisnin ‘Të shtëna, të shtëna’, Laurits Hermansen tha për mediat daneze se ai dhe familja e tij arritën të arratiseshin nga qendra tregtare përmes daljes së emergjencës.

Near Field’s ndodhet Royal Arena, ku këngëtari Harry Styles është planifikuar të performojë sonte në orën 20:00 dhe tashmë në sallë janë mbledhur shumë fansa. Disa prej tyre janë në panik në Twitter për të shtënat.

Foto: Screenshot/Twitter

Marketing