Chelsea është shpallur kampion i Botës për klube. Kai Havertz ishte përsëri heroi i Chelseat, mbajtësit të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, pasi mposhtën 2-1 Palmeiras të Brazilit për të fituar Kupën e Botës për Klube FIFA për herë të parë.

Marketing

Fusha e shfaqjes po shkonte drejt një penallti kur Chelsea fitoi një penallti në minutën e 117-të pas një goditjeje me dorë nga mbrojtësi Luan, transmeton albora.ch.

Romelu Lukaku hapi rezultatin për skuadrën e Thomas Tuchel me një goditje me kokë dhjetë minuta pas pjesës së dytë, e dyta e belgut në turne që shënoi golin e vetëm të gjysmëfinales kundër Al Hilal të Arabisë Saudite.

Ky është triumfi i parë i Chelseas në këtë kupë, ku një herë tjetër ka dështuar ta fitoj./albora.ch/