Ukraina tani ka ndërprerë një linjë detare ruse që kontrollonte çdo trafik detar

Marketing

Forcat ruse njoftuan të enjten se kishin lënë një pozicion strategjik në Detin e Zi, Ishulli i gjarpërinjve, raportoi Reuters.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë e ka përshkruar vendimin për t’u tërhequr nga posta si një “gjest vullneti të mirë” që duhet të tregojë se Moska nuk po pengon përpjekjet e Kombeve të Bashkuara për të hapur një korridor humanitar që lejon dërgimin e grurit nga portet ukrainase. Ukraina, nga ana tjetër, njoftoi se kishte dëbuar forcat ruse nga ishulli pas një sulmi të rëndë artilerie dhe sulmi gjatë natës. Ata publikuan gjithashtu një fotografi që tregonte tym në ishull, por asnjë agjenci deri më tani nuk ka mundur të konfirmojë vërtetësinë e fotografisë.

Burimet ruse thonë se Kievi, pas këtij vendimi, nuk do të mund ta akuzojë më Rusinë për krizën e afërt ushqimore. “Tani është në anën ukrainase, e cila ende nuk e ka pastruar nga minat bregun e Detit të Zi, përfshirë ujërat e portit”, tha përfaqësuesi zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes, gjeneralkoloneli Igor Konashenkov.

Marina ruse u tërhoq 100 kilometra nga bregu ukrainas disa javë më parë, sepse Kievi mori raketa të fuqishme kundër anijeve. Pas kësaj, erdhi lajmi se një anije ruse që kishte nevojë për njësi për të rimbushur furnizimet në ishull ishte fundosur. Nuk përjashtohet mundësia që tërheqja, ndoshta e përshpejtuar nga sulmi ukrainas, të ketë ndodhur për shkak se trupat ruse kanë mbetur pa mjete për t’u mbrojtur dhe për të jetuar.

Ukraina ka kaluar tashmë vijën detare ruse Krime – Ishulli i Gjarpërinjve, i cili kontrollonte çdo trafik detar drejt dhe nga portet ukrainase në bregun e Detit të Zi, më i madhi prej të cilëve është Odessa, duke hapur rrugën për vendosjen e eksporteve të grurit.

Kërcënimi nuk është zhdukur pasi Rusia ka vendosur sisteme raketore në Krime që mund të fundosin anijet. Por ka të ngjarë që pas këtij ndryshimi të kontrollit, Rusia të mos jetë më në gjendje të kërkojë që të lejohet të kontrollojë anijet që hyjnë në portet e Ukrainës dhe kjo hap mundësinë e fundosjes së tyre.

Statusi mitik i luftës

Tashmë në fillim të pushtimit rus të Ukrainës, ishulli i gjarpërinjve fitoi një status të rëndësishëm, pothuajse mitik në luftë. Kjo pjesë e tokës jo mbresëlënëse, shkëmbore në Detin e Zi është kthyer në një fushë beteje me vlerë strategjike.

Ishulli i gjarpërinjve është sa një kilometër katror dhe nuk ka më gjarpërinj fare. Por rëndësia e ishullit për kontrollin e pjesës perëndimore të Detit të Zi nuk mund të diskutohet. BBC tani shkruan se tërheqja e trupave ruse nga ishulli i gjarpërinjve është një fitore e madhe për Ukrainën, e cila mund të ketë pasoja të rëndësishme për të gjithë botën nëse Deti i Zi bëhet sërish i sigurt për eksportet e ushqimit.

Siç shpjegoi eksperti ushtarak ukrainas Oleg Zdanov një muaj më parë , nëse trupat ruse do të arrinin të pushtonin ishullin e gjarpërinjve dhe të vendosnin atje sistemin e tyre të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë, ata do të kontrollonin detin, tokën dhe ajrin në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi dhe në në jug të Ukrainës.

Për këtë arsye, flamuri rus Moska lundroi atje disa orë pas fillimit të luftës, duke u bërë thirrje ushtarëve ukrainas në ishull të dorëzoheshin: – Ne ju bëjmë thirrje që të vendosni armët dhe të dorëzoheni për të shmangur gjakderdhjen dhe viktima të panevojshme. . Përndryshe, ju do të sulmoheni, tha një oficer rus.

Anije ruse, pir**uni!

– Anija ruse, pir**uni !, ishte tani një përgjigje legjendare. Ishulli u pushtua dhe disa javë më vonë Moska u fundos.

Përveç kësaj, ishulli i gjarpërinjve është vetëm 45 kilometra larg bregdetit rumun, i cili është pjesë e aleancës perëndimore të NATO-s. Ekspertët paralajmëruan se nëse Rusia krijon një sistem raketor, jo vetëm Odessa do të rrezikohej, por edhe krahu jugor i NATO-s.

NATO ka forcuar kufijtë e Rumanisë që nga fillimi i luftës dhe aty janë stacionuar forcat belge dhe franceze, por ka pasur rreziqe të mëdha ekonomike edhe për Rumaninë. Ishulli i gjarpërinjve ndodhet pranë grykës së lumit Danub, i cili përcakton kufirin e Rumanisë me Ukrainën.

Analisti ushtarako-politik rus Alexander Mikhailov tha se trupat në ishullin e gjarpërinjve, nëse kapen, mund të jenë në gjendje të kontrollojnë trafikun në veriperëndim të Detit të Zi dhe Deltës së Danubit, që është hyrja në Evropën Juglindore.

Historikisht, Snake Island ishte territor rumun derisa iu dorëzua Bashkimit Sovjetik në vitin 1948, i cili e përdori atë si një bazë radari. Ukraina mori kontrollin pas rënies së komunizmit dhe më në fund Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në vitin 2009 përcaktoi përcaktuesit territorialë, duke i dhënë Rumanisë pothuajse 80 për qind të shelfit kontinental pranë ishullit dhe Ukraina mori pjesën tjetër.

Ishulli i gjarpërinjve nuk është vetëm me përfitim strategjik, sepse kjo pjesë e Detit të Zi është e pasur me burime natyrore, që do të thotë se vendimi i Hagës ka ndarë rezerva nafte dhe gazi për të dy vendet.

Mund të duket si një pjesë e vogël e bregdetit shkëmbor që nuk ka vlerë të veçantë, por vlera e këtij ishulli është një faktor i rëndësishëm në luftën ruse, shkruan BBC.

Foto: Gmaps

Marketing