Për shkak të mungesës së stafit, operacionet në disa aeroporte po përparojnë ngadalë. Kishte orë të tëra pritjeje në aeroportin Schiphol.

Marketing

Situata në aeroporte të ndryshme kryesore në Evropë është aktualisht e pasigurt për shkak të mungesës akute të personelit. Aeroporti Gatwick i Londrës njoftoi të premten se do të reduktonte numrin e fluturimeve ditore për të kundërshtuar mungesën e stafit tokësor dhe të sigurisë. 

Fluturimi i AUA për në Vjenë u anulua

Pas disa anulimeve të fluturimeve nga Eurowings gjatë fundjavës, pasagjerët në një fluturim AUA nga Londra në Vjenë gjithashtu duhej të qëndronin në tokë të hënën. “Aktualisht ka probleme me trajtimin në Londër, veçanërisht në trajtimin e bagazheve,” tha zëdhënësja e AUA Anna Pachinger për “krone.at”.

Aeroporti Schiphol i Amsterdamit, i cili kishte pothuajse 500,000 fluturime dhe mbi 71 milionë pasagjerë një vit para pandemisë, është gjithashtu aktualisht nën sulm.

“rrëmujë dhe paturpësi”

Një skaut lokal i lajmeve raporton kohë pritjeje prej më shumë se pesë orë. “Ka kaos absolut në aeroportin Schiphol. Unë isha atje në katër të mëngjesit dhe linja tashmë po shtrihej jashtë aeroportit,” tha lexuesi për “20 minuta”. Edhe pse ai kishte pritur kohë pritjeje pasi mediat holandeze kishin raportuar probleme të mëdha me trajtimin e pasagjerëve në ditët e fundit, situata në aeroport ishte thjesht “një rrëmujë dhe një paturpësi”.

“Pothuajse pati një luftë”

Humori ishte jashtëzakonisht i ndezur, pasagjerët individualë do t’i kishin bërtitur njëri-tjetrit. “Njerëz individualë shtynë përpara, u hodhën mbi shirit pengues. Pati pothuajse zënka,” tha skauti i lajmeve. Ndërkohë stafi ka njoftuar pasagjerët se nuk lejohen të kalojnë. “Mund të ndjeni se njerëzit ishin të dëshpëruar, shumë qanin.”

Pas tre orësh të mirë në radhë, ai më në fund arriti fluturimin e tij – por vetëm sepse makina zvicerane po priste. Ai mori valixhen e tij me vete në aeroplan për të kursyer kohën e pritjes kur kontrollonte bagazhin e tij. Piloti i avionit njoftoi përmes altoparlantit se Aeroporti Schiphol aktualisht po përballet me një mungesë masive të personelit, si rrjedhim edhe pritjet e gjata. Pas një ore e gjysmë vonesë, avioni më në fund mundi të ngrihej nga toka e Amsterdamit.

“Bëhu herët në aeroport”

Ndërsa dita përparon, radha dhe si rrjedhojë koha e pritjes ka të ngjarë të rritet edhe më tej. Swiss informoi pasagjerët e saj të dielën në mbrëmje se mund të ketë “kohë më të gjata pritjeje” në sportelet e kontrollit dhe kontrollet e sigurisë për shkak të “numrit të rritur të pasagjerëve”.

Linja ajrore rekomandon mbërritjen në aeroport herët. Fakti që “herë” në këtë rast do të thotë pesë orë para nisjes nuk përmendet në komunikim. Një fluturim nga Cyrihu në Amsterdam i planifikuar nga linja ajrore KLM të hënën pasdite është anuluar ndërkohë.

Marketing