Albert Bunjaki është rikthyer në futbollin suedez. Pasi Skovdebon ishte kapiten i Kombëtares për Kosovën, ai tani merr detyrën e trajnerit në Karlstad Football, shkruajnë mediat suedeze, përcjell Albora.ch.

Marketing

Ai erdhi në Skovde në vitin 1991 dhe që atëherë ka qëndruar këtu. Albert Bunjaki ndër vite në Suedi është marrë shumë me futboll dhe ndër të tjera ka luajtur dhe ka drejtuar disa skuadra në Skaraborg.

Ai më parë ka qenë edhe ndihmës trajner në Orebro SK, Kalmar dhe Degerfors dhe pasi ka qenë trajner i Kombëtares të Kosovës dhe së fundmi edhe për Kombëtaren U21 të vendit, 51-vjeçari tani ka marrë një punë të re në Suedia. Duke filluar nga sezoni i ardhshëm, ai do të drejtojë klubin e divizionit 1 Karlstad Fotboll në sipërmarrjen e klubit kundër Superettan

Dhe nuk është vetëm kushdo që Bunjaki merr si përgjegjësi sportive mbi të. Si drejtor sportiv, Karlstad, i cili sezonin e kaluar përfundoi i pesti në divizionin e parë, tani mund të prezantojë një emër vërtet meritor. Domethënë, është një nga trajnerët më meritorë suedez të të gjitha kohërave, Sven-Goran “Svennis” Eriksson, i cili hyn në rolin e drejtorit sportiv në klub.

“Svennis”, i cili ka drejtuar IFK Goteborg, Roma, Lazio dhe ka qenë kapiten i kombëtares për Anglinë, më parë ka qenë këshilltar i klubit, por tani është plotësisht i përfshirë në projekt.

Albora.ch.

Marketing