Të enjten në mbrëmje, një objekt çuditërisht i ndritshëm ishte i dukshëm në qiell mbi pjesë të mëdha të Zvicrës.

Marketing

Banorë të panumërt të Zvicrës raportuan të enjten vonë në mbrëmje pak para orës 22:00 se kishin parë një objekt të ndritshëm në qiell. Me sa duket mund të shihej në të gjithë Zvicrën, kishte pamje nga Biel në St. Gallen. Një dëshmitar okular tha për portalin e lajmeve “20 Minuten” se objekti mund të shihej në qiellin e natës për rreth dy minuta, shkruan heute

Ishte ndezur por nuk pulsonte dhe lëvizte me shpejtësi të madhe. Gjithashtu nuk kishte zhurmë si ajo e një avioni. Një tjetër Konfederatë raporton se objekti shkëlqente sikur të ndriçohej nga një llambë.

Drita e lëshimit të raketës?

Sipas Vladi Barossa të Skyguide, reja misterioze ka shumë të ngjarë një mbetje e lëshimit të raketës SpaceX, e cila lëshoi ​​satelitë të panumërt Starlink në hapësirë ​​në të njëjtën kohë. Në të kaluarën, kishte një alarm UFO në Los Anxhelos pasi një raketë Falcon u lëshua gjatë natës, sepse një bisht i çuditshëm mund të shihej në qiellin e natës.

Lëshuesit pjesërisht lënë prapa shtëllunga tymi në shtresat më të larta të atmosferës, të cilat më pas ndriçohen nga rrezet e dritës së rënë dhe krijojnë pamje spektakolare. Shpejtësia në dukje e lartë ndodh sepse pjesë të veçanta të atmosferës nuk rrotullohen rreth tokës me të njëjtën shpejtësi si vetë toka.

Marketing